Plázs Lukács Andrea 2014. július. 30. 20:30

Hol lehet egy jót döcizni? – Fővárosi játszótérmustra

Minden gyereknek és szülőnek van kedvenc játszótere, szerencsére Budapesten elég jó a felhozatal. Körbejártuk a bejáratott belvárosiakat, de a központtól távol találtunk még jobbat is! Budapesti játszótérmustra a teljesség igénye nélkül.

Szabadság tér: belvárosi piknik

Az emlékművön innen minden csodás. A Szabadság tér a belvárosi szülők kedvence lehet, mert itt az egész család jól érezheti magát, még a felnőttek is. A két játszótér külön korosztályokat szolgál ki, a pázsitos rész, illetve középen a Hütte pedig tökéletes apa- és anyamegőrző. A Tőzsdepalota melletti részen körülbelül 4-5 éves korig érezhetik jól magukat a kicsik. Egy kisvonat, egy apró csúszda és mászóka, valamint többféle pörgő-forgó játék áll rendelkezésre a hatalmas homokozóban, amit alacsony farönkökkel kerítettek körbe, így akkor sem bukik nagyot a gyerek, ha önállósodik. Ez viszont mínuszpont is: több helyen ki tud szaladni az útra a kicsi, ha nem figyelünk.

A homokozó körül négy padot helyeztek el, a hinta melletti kiugróban azonban van még négy. A gumibugyis hinták alatt is gumírozott padló szolgálja a balesetmentességet.

Stiller Ákos

A másik játszótér a négy év fölöttieknek ajánlott. Szofisztikáltabb mászókákat, mászófalakat, rugós motort, lovacskát és libikókát (döcit) helyeztek el ezen a részen, a hinta is pados, viszont nagyobb gyerekeknek már kényelmetlen: túl hosszúra hagyták a láncot és nagyon alacsonyan van. A kovácsoltvassal körülkerített játszótéren három kimenet is van, a forgalmasabb utat viszont eltorlaszolták egy plusz átjáróval, így nem tudnak áthajtani a biciklisták. A másik oldalról szabad a ki- és bejárás, ez veszélyes lehet.

Stiller Ákos

Pluszpont, hogy van kút, mínusz, hogy WC viszont nincs. Százasért zseton fejében lehet igénybe venni a parkolóházhoz és a kávézóhoz tartozó illemhelyet a tér közepén. A füves területeken lehet piknikezni, ha épp nem áll a bál: a terület ugyanis közkedvelt belvárosi fesztiválhelyszín. Arról nem beszélve, hogy nyáron sok gyerek nem is a játszón van, hanem a mellette lévő interaktív szökőkútnál rohangál.

Érdemjegy: Négyes fölé

Olimpiai park: a komplexum

Ez az egyik legújabb játszótér Pesten, és igazán pöpec. A szülőt elfogja az irigység, hogy az ő korában bezzeg csak a masszív vasrakéta meg a szálkás "fadöci" (libikóka, avagy mérleghinta netán lipityóka) létezett. A Balassi Bálint utcáról nyíló játszótér viszont egy egész komplexum, a magas rács, és a pácolt léckerítés tekintélyparancsoló, de egyben biztonságos is. A gyerek például nem éri el 12 éves kor alatt a reteszt, így biztos belül marad. A tárva-nyitva álló kapunál pedig egy bácsi ül üvegkuckóban, és remélhetőleg figyel. Az egész placcot felgumírozták, így nemcsak a hinták alatt, de minden játékalkalmatosság körül is nyugodtabban vághatják magukat földhöz a lurkók. A padokat pedig odacsavarozták a talajhoz, így semmi nem borul. Dicséretes, hogy vannak szingli padok. Felismerték ugyanis a tervezők azt, hogy általában csak egy felügyelő megy le a gyerekkel, közösködni pedig nem mindenki szeret. Aki igen, annak is rendelkezésére áll egy csomó ülőfelület.

Stiller Ákos

A gyerekek több szinten érezhetik jól magukat, és a játékos felnőttekre is érvényes ez: nekik profi kosárpályát hoztak létre a Balassi-Markó sarkon. A játékok között van nagyjából minden, a hajóimitáció már-már óceánjáró, a mászókák pedig többféle magaslatot kínálnak a bátrabbaknak. Hintaügyben szegényes viszont kicsit a felhozatal, főleg a játszótér nagyságához képest. Három hinta van az egyik oldalon, az egyik gumibugyis, a másik pados, a harmadik dupla-hinta. Szemben pedig van egy hálókosaras megoldás. Itt azért sorban állás várható. Ingyenes a WC, és kút is van. A hűsölést pedig felbugyogó szökőkutakkal segítik. A park felét füvesített rész borítja, itt lehet piknikezni rózsaágyásokkal körülvéve. A szomszédban profi és zárt kutyafuttató, a kerítésen kívül biciklitároló található.

Érdemjegy: Csillagos ötös

Szent István park: gettóparadicsom

Újlipótváros az értelmiségiek Mekkája, a Pozsonyi út pedig a családos értelmiségiek főutcája. És akkor mi a Szent István park? Újlipócia Central parkja, egy fancy Central perkkel megspékelve, ami pedig a Dunapark kávézó. Oldalán, a fagyipult üvegére tapasztott arccal csüngenek a csemeték, hiába van olcsóbb fagyi átellenben, a Dunaparké valamiért mindig kelendőbb.

A saját magam alkotta gettóban élek A csodálatos Pozsonyi út

A Szent István parkba belépni olyan, mintha egy szentélybe érkeznénk, a lugasok melletti játszótéren hatalmas homokozóba biggyesztették a hajót, melynek széles csúszdáján egyszerre három gyerek is belecsobbanhat a... homokba, ahol mindig találni minimum egy teljes homokozókészletet, amit valaki véletlenül otthagyott, vagy kiásott, vagy eltemetett. A hanyag szülő sincs hát meglőve, ha véletlenül nem pakolt kisvödröt, kisgereblyét, kisásót, és ananász alakú homokformát. Körbe tíz padot helyeztek el, így a csúcsforgalomban (délután 4-től este 8-ig) is akad minimum egy szabad négyzetméter a pihenni vágyó felügyelőnek.

Stiller Ákos

Hintában is jól el van eresztve a park első látásra, másodikra viszont csak a kisgyerekesek örülhetnek, a hat hintából 4 gumibugyis, és csak kettő pados, azok is kifejezetten alacsonyak: nyolc év felettieknek nem ajánlott.

A hatalmas zárt parknak a játszótere csak a kezdet, a szökőkutakra és a füvesített részekre is ki lehet terjeszteni a játékbirodalmat. Mozgáshiányosoknak meg ott van a kosárpálya.

Stiller Ákos

A nagyobbaknak a Szent István park másik felét ajánljuk meleg szívvel. Itt ugyanis pingpongasztalok és csúszkamóka is van, szemben pedig két-két hinta, már nagyobbakra is tekintettel. Kút és biciklitároló van mindkét térfélen, WC azonban csak a zárt parkban 100 forintért.

Érdemjegy: Ötös alá

Rumini: Buda gyöngye

Két ütemben adták át a Berg Judit regényének világát imitáló Rumini játszóteret. Gyereknap óta lehet belakni az egészet. A Mária-térhez közelítve először nem is látni, magas sövénnyel vették ugyanis körül a gyerekbirodalmat. Belül is tele van zölddel, árnyékot adó fákkal a terület, a különböző játékok pedig mind a gyerekkönyv epizódjait idézik. Egy térképen lehet eligazodni a fontos ruminis állomások között. Leghátul pedig ott van Egérváros ágyúkkal, két csúszdával, mászópályával felszerelve. A varázsiránytűre is fel lehet ülni, hintából pedig van többféle: két dupla, egy pados és egy hálós. A homokozót magas padkával vették körül, és belül mélyített, ez azért jó, mert nem jön ki olyan könnyen a kisgyerek, ha viszont felmászik rá, nem esik nagyot. Padból is van elég mindenfelé elszórva. A szükséghelyzetet két darab toi-toi-jal oldották meg, ami jobb, mint a semmi.

Stiller Ákos

Érdemjegy: Ötös

Kis Vuk-játszótér: műállat-simogatós

Pöttöm, de egyszer érdemes meglátogatni a 2010-ben átadott Vuk-játszóteret, ha a Citadella felé vesszük az utat. Most épp újítgatják, hogy a választásokra fényes legyen a róka szőre. A Gellérthegyen ugyanis egy aprócska játszótéren Dargay Attila Vukja kel életre, azaz legalábbis 4D-be. A kis róka meséjéből szobrokat formáltak, rá lehet ülni Vukra, lehet mellette ölelgetni Cselét a rókalányt, és elszórva megtaláljuk a többi szereplőt is: Vahúrt, a részeg libákat, Unkát, a szerelmes békát. A mesefigurákon kívül még szimpatikus, hogy füves területre helyezték el a játékokat, egy anyuka szerint ugyanis a gumitalajra esve ugyanannyira megüti magát a gyerek, csak vissza is pattan róla. Se WC, se kút, és csak kisebbek fogják élvezni.

Túry Gergely

Érdemjegy: Négyes

Károlyi kert: oázis örök

Az V. kerület paradicsoma a Károlyi kert, és mióta van Csendes társ tavasztól őszig a nagyoknak is egyre vonzóbb a magas kovácsoltvas kerítéssel körbevett park, amin már átsétálni is felüdülés, kivéve magas sarkúban, ugyanis kaviccsal szórták fel az ösvényeket, így nehéz végigtipegni a területen, de a környezet még így is kiengesztel. A Károlyi kert minden szempontból csodálatos: mostanra a legkisebbeknek telepített homokozó fölé kifeszítettek napellenzőket, a sövénnyel elkerített játszótéren pedig épp cserélik a burkolatot, ami példás. Itt két pados hinta, mindenféle rugós játék, pörgettyű-forgattyú várja a nagyobbakat, a park másik felén, lugassal körbevéve pedig egy mászókabirodalom található. Vigyázat! Ez állítólag a közeli óvoda kizárólagos használatában van 8-15 óráig, ám ottjártunkkor nyoma sem volt a csivitelő ovisoknak. Talán nyári szünet van, így délelőtt is babakocsis anyukák foglalták el a területet. A WC használata ingyenes, van kút és sok-sok pad. A gyepen előszeretettel piknikeznek a romantikus kerületiek, és az ELTE-sek.

Stiller Ákos

Érdemjegy: Csillagos ötös

Millenáris: mese-mese mátka

Kissé már megkopott a Millenáris 2008-ban újra felállított játszótere, de ez a gyerekeket csöppet sem zavarja. A Zöld Péter Népmese játszótér a szó szoros értelemben mesés, az egyes elemek pedig a történet részei, ha valaki odafigyel, akkor szépen sorjában végig lehet járni Zöld Péter világát. Ám a gyerekek nem a figyelésről híresek, főleg a játékidejükben. De itt nemcsak játszani, hanem olvasni is lehet. Az egyik árnyékos zugban egy nagy tábláról lehet megtudni, ki volt Zöld Péter, a szaladgálásban, csúszkálásban, repülő halacskázásban megfáradt gyerek itt lenyugszik egy percre, már ha hajlandó, mert amint meglátja, hogy van egy drótkötélpálya – és az sokkal izgalmasabb, még ha várni is kell a csúszásra. Az egyedi játékelemek közül a fabálna és a Napház tökéletes gyereknyelő, de üldögélhet famalacon, fakecskén a kicsik, mégis a pörgő hordó a legnépszerűbb. Itt frekventált időben sorban kell állni egy kiadós gyerek-centrifugázásért. A padok kissé kényelmetlenek, de legalább fák alatt helyezték el őket, így minden napszakban találhatunk árnyékos ülést. A kavicson járás kissé kényelmetlen, és homokozó sincs (a mese koncepciójába nem illett), vécézni pedig a Fogadóba kell átmenni, ami macerás és időigényes.

Stiller Ákos

Érdemjegy: Négyes alá

Margitsziget: mi szem-szájnak...

A Margitszigetnek kutyakötelessége, hogy fullos játszótere legyen. Ez szerencsére már két helyütt is teljesül. A futópálya végén, az Árpád híd lábánál pár éve adtak át egy profi játszóteret, mellette szabadtéri edzőterem is található. A legtöbben mégis a Hajós Alfréd uszoda mellettire esküsznek, mert itt nagyobb területen érezhetik jól magukat mindenféle korú gyerekek, sőt a játékos felnőttek is (van egy kosárpálya). A dimbes-dombos kialakítás már egy plusz, a gyereket már azzal is ki lehet fárasztani, ha fel-alá szaladgálunk, és a fűben hempergünk vele. Hintából van kétszer kettő, ebből kettő kisebbeknek, a másik kettő pados, és amikor az est leszáll, még randihelyszínnek is tökéletes. Nincs körbekerítve a játszótér csak a futópálya felől, így könnyen elszaladgálhat a gyerek. És padból sincs túl sok, így marad a piknikezős hangulat.

Stiller Ákos

A homokozós részen van csúszda és mászka. A futópálya melletti területen pedig szofisztikáltabb mászópálya is. A vécézés viszont bajos: a legtöbben a bokorba viszik a gyereküket, sajnos jobb ötlettel nem nagyon tudunk szolgálni, a legközelebbi nyilvános vécé pár perc sétára található és az ára sem túl barátságos (150 forint). A Hajós Alfréd uszodában állítólag jegy nélkül is be lehet menni vécére, vagy a Holdudvarba bekéredzkedni, de az meg ciki.

Érdemjegy: Négyes

Király utca: kompakt playground

A Kazinczy utcáról inkább a 18 plusz jut eszünkbe, a dülöngélő-kocsmajáró fiatalok pont azon a sarkon fordulnak be, ahol van egy kis kompakt játszótér. A festett tűzfaláról messziről látszik, a hetedik kerület rajongóinak – mármint azoknak, akik ott is alapítanak családot – viszont tökéletesen alkalmas a játszótér, egy rövidebb látogatásra (hosszabbra a Klauzál térit ajánljuk). Nemrég újították fel, négy hintával, rugós játékokkal, szofisztikált mászókával és gumitalajjal.

Stiller Ákos

Érdemjegy: Négyes

Klauzár tér: dzsumbuj funky

A tanító nénik kedvelt délutáni legeltetője, a közeli általános iskolákból ide hozzák ki tombolni az alsós osztályokat. De van elég hely, úgyhogy elfér mindenki. Az egyik oldalon még kosár- és focipálya is. A játszótér kerítéssel van körbevéve, nyugodt szívvel szabadon lehet ereszteni a gyereket. Még egy agórát is kialakítottak, de van háromszor két pados hinta, kötélpálya, mászóvár kacskaringós, hosszú csúszdával. A játszótér végében egy hálós pörgőszerkezetre bukkanunk, amire jó 10-en felférnek, csak maradjon valaki, aki hajtsa. WC a szomszédban ingyenes. Kút is van.

Stiller Ákos

Aki nem bírja a VII. kerületi dzsumbujt, nem ez lesz a kedvence. A zárt játszótér melletti padokon a környékbeli lakók susogós naciban és hálós trikóban gengelnek, de van ennek is romantikája, aki nem óvja a gyerekét Budapest igazi arcától, értékelni fogja. A gyerek meg úgyis a kötélpályán tarzankodik és észre sem veszi.

Érdemjegy: Ötös alá

Csúszdában nagy

Két csúszdaoázis is van Budapesten, az egyik a Hajógyári-szigeten található, ahol a Rédli-dombon még olyan csúszdát is felállítottak, melyhez nem szimpla lépcsőn lehet hozzáférni, hanem kell hozzá némi izomerő: felkapaszkodva igazi hősnek érezheti magát a gyerek, jutalma a siklás. Szünidőben sorban állásra kell számítani, de lehet válogatni a sorok közül: van fedett, nyitott, hullámos, kacskaringós, és profi csőcsúszda is, mindegyik hátán legalább tíz méteren lehet száguldozni.

Fazekas István

Egyetlen baja, hogy hőségben igencsak felforrósodik a fémfelület, ezért megfelelő öltözetben – például hosszú leggingsben – használandó, de ha meleg van, ez nem túl kényelmes a gyereknek. Ezért a kánikulában jobb választás lehet a gellérthegyi árnyékos csúszdapark, ami már jóval régebbi, és kicsit kopottabb, de így is nagyszerű móka: dombról szaladnak lefelé a hullámzó, fedett és nyílegyenes csúszdák. Mindegyik jó széles, alul pedig homok fogja fel a puffanást. Szemben kissé szögletes és kényelmetlen padokon lehet szurkolni a gyereknek, hogy hamarabb érjen föl, mint a többi, de legalább le lehet ülni, és élvezni a hűsölést. A Gellért térről lehet megközelíteni, a Sziklatemplom melletti kacskaringós szerpentinek egyike vezet oda. Külön kihívás megtalálni, hogy melyik. A csúszdáikról híres parkoknak előnye, hogy mindegyik mellett van hagyományos játszótér is.

Feneketlen-tó: pihenő a nádon innen

Régi, bevált helyszíne a budai családoknak a Feneketlen-tó, ahol egy 2900 négyzetméteres játszótér bújik meg a lombok és a lankák mellett a Tas vezér és a Villányi út sarkában. 2002-ben és 2010-ben lett felújítva, de ottjártunkkor a mászóvárat lezárva és kibelezve találtuk. De van elég hely így is a mókázásra, bár a holttér is hatalmas: van egy óriási kihasználatlan, kaviccsal felszórt terület a középen, ahova még egy homokózó és egy csúszda is simán elférne. De hintában jól el van eresztve a játszótér, kétszer kettő pados, és kettő babahinta is van, méghozzá árnyékban. Egy kút, és a parkon kívül három zöld toi-toi szolgálnak a szükségletek kielégítésére. A szülőknek pedig tökéletes pihenőhely, tíz centinként raktak le ugyanis padokat körben (ami a majd' 3000 négyzetméterre számolva vagy harminc padot jelent), így minden napszakban van árnyékos ülőhely.

Túry Gergely

Érdemjegy: Négyes

Kispesti Központi: távol a paradicsom

A legeslegeslegeslegjobb. Ezt mondja a gyerek, pedig a belvárosból egyórás, fáradságos kiruccanás a Kispesti Központi Játszótér, melynek csak a neve szocreál. A XIX. kerületi Petőfi utca-Nagysándor utca köze rejti a csodát, a leggyorsabban 50-es villamossal lehet megközelíteni a Határ útról, amíg még jár a hármas metró. Egy domb köré építették ki a játszóparadicsomot, ezt meglátva a tesztalanyunk felkiáltott: itt télen még szánkózni is lehet! De tényleg, a lejtő sokkal meredekebb, mint a margitszigeti lanka, annak kell lennie, hisz a füves részen túl két kacskaringós hinta és egy hosszú kötélmászópálya csobban bele a mindenhol hupiszínes gumiszőnyegbe. Ágas-bogas falmászókat és különféle hintakreációkat is tettek ide, a kisebbeknek pedig egy elkerített részre zsúfolták össze a játékokat. Látszik a konstrukción, hogy tapasztalt játszótérépítők munkálkodtak: alacsonyan vannak a rugós játékok, és nem rugóznak olyan hévvel, így elkerülhető, hogy fejbe kólintsák a tipegőket. A mászóvárak lépcsőit is mélyebbre tervezték, így maguktól is biztonságosan közlekedhetnek rajtuk a kicsik. A díjtalan vécé szinte álom, mert hiába nyitott és mindenkinek hozzáférhető: tiszta! A kút régi vágású zöld vas, és túlságosan hevesen spriccel, de a gyerekeket nem szokta zavarni, ha pancsolni kell. A domb alatt pedig létesítettek egy felnőttjátszót, ami abban is különleges, hogy áramot termelő edzőpadokat, kerékpárokat, izomépítő-alkalmatosságokat avattak nemrégiben. Ezt a részt senki nem használta ottjártunkkor, és egy cetlin értesítették az ezdeni vágyókat, hogy meghibásodtak, de rajta vannak az ügyön. A húzódzkodókat ettől függetlenül használhatják a kispesti testépítők, az aranyos körágyás körül pedig a nagymamák kötögethetnek full árnyékban.

Túry Gergely

Érdemjegy: Csillagos ötös, bár mindenkihez közel volna ilyen

A városban még számos szimpatikus játszótér található, nemsokára nyílik például egy új tematikus park az I. kerületben (a Rumini és a Vuk után a harmadik), mely Pom-pom meséjét fogja feleleveníteni.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.