Plázs hvg.hu 2014. június. 26. 17:17

Aki később szül, tovább él

A 30 év feletti szülés kockázatairól rendszeresen lehet hallani, de kevés szó esik az előnyeiről. Egy kutatás most bebizonyította, nem feltétlenül járnak jobban azok az anyukák, akik a huszas éveikben hozzák világra gyermeküket.

A Bostoni Egyetemi Kórház friss kutatása szerint azok a nők, akik 33 éves koruk után természetes módon szülnek, kétszer nagyobb eséllyel érik meg a 95. születésnapjukat, mint azok, akik még a huszas éveikben hozzák világra gyermeküket.

AP

A lassabb ütemű öregedés a kutatók szerint egyértelműen párhuzamba állítható a késői nemzőképességgel. A késői szülés képességéért egy szerencsés génkombináció a felelős. Ez a szerencsés génösszeállítás örökelhető is. "Az utolsó természetes szülés időpontja egy életkor-előrejelző is egyben. Amennyiben egy nő későn, már harmincas évei derekán, természetes módon esik teherbe, az azt jelenti, hogy a reprodukciós szervei lassan öregednek. Ebben a szerencsés esetben a test többi részén is ugyanilyen későn kezd el nyomot hagyni az idő" - magyarázta a vizsgálat eredményeit a kutatást vezető Dr. Thomas Perls.

Ettől persze még Perls senkit sem biztatna arra, hogy a kutatási eredmények láttán úgy döntsön, hogy későbbre halasztja a gyermekáldást, de véleménye szerint a nemrég publikált tudományos eredmények más területen is áttörést hozhatnak: "mivel ez a gén örökölhető, ez a kutatás egy lehetséges magyarázata lehet annak, hogy miért érik meg sokkal nagyobb eséllyel a nők a 100 éves kort."

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.