Az elektromos cigit is betiltották New York közterein
Bárokban, kávézókban, éttermekben, munkahelyeken, parkokban és strandokon sem lehet ezentúl "rágyújtani" elektromos cigarettára New Yorkban, melynek dohányzásellenes rendelkezései az amerikai nagyvárosok közt egyedülállóan szigorúak.
New York városának közterületein keddtől tilos az elektromos cigaretta használata. Életbe lépett ugyanis az a jogszabály, amely megtiltja, hogy a bárokban, kávézókban, éttermekben, munkahelyeken, parkokban és strandokon rágyújthassanak a hagyományos cigarettát pótló elektromos eszközre.
Ezen kívül május 18-ától - az amerikai nagyvárosok esetében példátlan módon - 21 évre emelkedik a korhatár, amely alatt tilos dohányt, hagyományos és elektromos cigarettát vásárolni. Ez volt a világváros távozó polgármestere, Michael Bloomberg által elfogadtatott és aláírt egyik utolsó jogszabály, mielőtt január 1-jén átadta helyét utódának, Bill de Blasiónak. Hagyományos cigarettára is tilos rágyújtani a középületekben és közterületeken, sőt számos lakóépületben is.
Szintén kedden lépett életbe Chicagóban az a rendelet, amely a középületekben és a közterületeken megtiltotta az elektromos cigaretta használatát. Március elején Los Angeles is igennel szavazott a tiltásra.
Az iparág eközben tiltakozik. Azt mondják, a törvényhozók összekeverhettek valamit: az elektromos eszközről a valódi cigaretta juthatott eszükbe. A gyártók szerint a tiltás csupán annyit tesz, hogy megfosztja a dohányzás szenvedélyéről leszokni vágyókat a cigaretta egyik "működő alternatívájától".
A speciális folyadék párologtatásán alapuló eszköz fiatal iparága gyors virágzásnak indult az Egyesült Államokban: kétmilliárd dolláros (446 milliárd forint) piaca van - szemben a hagyományos cigaretta 80 milliárdos (19 ezer milliárd forint) piacával. Az eladások megkilencszereződtek 2010 és 2012 között - mutatta ki több tanulmány.
Az országban államonként, városonként eltérően szabályozzák az elektromos cigaretta forgalmazását: egyes államok nem tiltják, hogy fiatalkorúak is megvásárolhassák.