Besztercei szilva, a helyi batul és pónyik alma terem a gyümölcsösben, mangalicák röfögnek, fekete kopasznyakú tyúkok kapírgálnak a zalánpataki gazda birtokán, akit a helybeliek csak Charlie-ként emlegetnek.
A brit korona "örökös" várományosáról, a walesi hercegről sok mindent összeírtak már, nem éppen hízelgően. Egy dolgot viszont senki sem vitat: Károly a vidéki életformának és ökogazdálkodásnak nemcsak rajongója, hanem aktív propagálója és művelője. Legszívesebben angliai birtokain tölti az időt, és gyakran látogat el a szomszédos Erdélybe, Székelyföldre is, ahol Zalánpatakon vannak földjei, több parasztháza is.
Hogy valaha ténylegesen trónra kerül-e Károly herceg, abban sokan kételkednek. Nagyon úgy tűnik, hogy Erzsébet szívesebben adná át a koronát nagyobbik unokájának, Vilmos hercegnek, aki éppen ezekben a napokban fejezi be tanulmányait a cambridge-i egyetem agrármenedzseri kurzusán.
Bizonyára a legnagyobb szaktekintélyek oktathatták a birtokigazgatásra a tízhetes tanfolyamon, de e téren ugyancsak sokat tanulhat az édesapjától, akinek elismerve eredményeit, a vidék legjelentősebb reprezentatív magazinja, a Country Life a vendégszerkesztőséget is felajánlotta tavaly novemberben. Az amerikai multinacionális médiavállalkozás, a Time Warner brit leányvállalatának, az IPC Mediának a kiadásában megjelenő irányadó orgánum 1897 óta van jelen a brit sajtópalettán. Bár patinás irodaháza, a Hudson House a londoni Southampton Streeten található, elsősorban a vidéki emberekhez szól.
A herceg örömmel tett eleget a Country Life főszerkesztője felkérésének, s tartalmas lapszámot állított össze – éppen a 65. születésnapja alkalmából –, amelyben igen sokoldalúan mutatta be a vidéki élet, a gazdálkodás örömeit és nehézségeit. Károly felvezetőjében szenvedélyesen és látomásosan írt az angol mezőgazdaság és a vidék jövőjéről. Az utóbbit a brit „nemzeti identitás be nem vallott gerincének” nevezve.
A helyi közösségeket óriási jelentőségűnek tartja, gondolatai szerint a földdel együtt élő családok generációi járultak hozzá, hogy a vidék varázslatos hely legyen. Amellett, hogy alapos érveket sorakoztat fel a környezettudatos, öko- és fenntartható gazdálkodás mellett a növénytermesztésben és állattenyésztésben, realitásérzékéről is számot adott: aggasztja, hogy az aktív brit gazdák jelenlegi átlagéletkora 58 év. A jövőben viszont a földművelés és az élelmiszerellátás érdekében legalább 60 ezer új gazdára lenne szükség, prognosztizája a herceg a következő évtizedet a Royal Agricultural Society of England javaslata alapján. Járható út lehet a mezőgazdaság, a vidéki életforma vonzóvá tétele a fiatalok körében.
Például szolgálhat erre a Károly által patronált Prince’s Trust, mely a fiatalok munkalehetőségeit segíti elő, nem beszélve élelmiszer-vállalkozásáról: a Gloucestershire-ben található highgrove-i birtokán létrehozott biofarmjáról, ma már több mint 200 fajta Duchy Oringinals élelmiszertermék kerül ki nemcsak Nagy-Britanniába, hanem külföldi forgalmazókhoz illetve fogyasztókhoz is.