Ahol van pénz az oktatásra, ott ez az oktatási intézmények kialakításán is látszik. Felhőkarcolók, sokszorosan díjazott épületek, optikai csalódás, ablak nélküli laboratóriumok. Ön melyikben tanulna szívesen?
Ha az egyetemi évekből csak az alagsori büféasztalok, a mindig vécépapírmentes vécé, és a kopott falak emléke köszön vissza a fejünkben építészeti szempontból, érdemes átnézni a CNN által közölt listát a világ leglátványosabb egyetemi épületeiről.
1. Lomonoszov Moszkvai Állami Egyetem
Amikor a moszkvai egyetem 240 méter magas, 36 emeletes főépülete elkészült, a világ hetedik legmagasabb épülete volt, és az első felhőkarcoló, ami nem New Yorkban épült. Az építkezésen gulag-rabok dolgoztak, számuk elérte a 14 290-et. Az építkezés során a munkásokat a 24. és 25. szinten szállásolták el, hogy így csökkentsék az ellátásuk és őrzésük költségeit. Az egyetemnek több mint 600 épülete van, a főépület a Veréb-hegyen található. 47 000 hallgatóval és 4000 oktatóval rendelkezik, 29 karán több mint 350 tanszékkel. Lev Vladimirovitch Rudnev tervezte.
A második világháború alatt ezt a csodálatos épületet és a benne lévő 900 ezer könyvet is elpusztították. A reneszánsz stílusú könyvtárat az eredeti tervek alapján építették újjá. A Leuveni Katolikus Egyetem a Németalföld legősibb egyeteme, valamint a legrégibb, ma is fennálló katolikus egyetem a világon. Az egyetem legismertebb magyar kapcsolata egyik legértékesebb nyelvemlékünk, az Ómagyar Mária-siralom. 1922-ben fedezték fel az egyetemi könyvtár anyagában, az ún. Leuveni Kódexben.
3. Bradfield Hall, USA
Ez az épület a Cornell Egyetem része New York államban, legfőbb érdekessége pedig az, hogy tizenegy szintjéből az alsó tíz emeletét ablak nélkülire tervezték, ugyanis ott vannak a klimatizált laboratóriumok. Építészek: Ulrich Franzen&Associates.
4. Philologische Bibliothek, Freie Universität, Németország
Ez az impozáns könyvtár, ahol 800 ezer könyvet lehet kikölcsönözni, a berlini Freie Universität része. Az elegáns ellipszis alakú épületet az teszi különlegessé, hogy különböző fóliák segítségével oldják meg, hogy a természetes fény mindenhova eljusson. Az épületet a nagy nyitott terek jellemzik. A tervezők: Foster and Partners.
5. Graduate Center, Nagy-Britannia
A többszörösen díjazott épületet Nagy-Britanniában 2005-ben az év épületének választották. Valódi ékszerként tartják számon Londonban, a Metropolitan Egyetem része. 2010-es adatok szerint az itt végzett diákok 74,5 százaléka jut a diplomázás után álláshoz. Tervező: Daniel Libeskind.
6. Mode Gakuen Cocoon Tower, Japán
Ez a világon a második legmagasabb oktatási intézmény (204 méter magas és ötvenszintes) a moszkvai egyetem után, amely valójában három intézménynek ad otthont: egy orvosi főiskolának, egy divatiskolának és egy design iskolának. Kívül fehér alumínium és sötétkék üveg borítja. 2008-ban az év felhőkarcolójának választották. Építész: Tange Associates.
7. Run Run Shaw Creative Media Centre, Hong Kong
Az épület eredetileg médiahallgatóknak épült, de a szokványos tantermeken kívül vannak benne laboratóriumok, kiállítóterek, kávézó, étterem, és egy modern színházterem is. A terekben különös formák jelennek meg, a falak dőlnek, lejtenek, az ablakok pedig sokszor aszimetrikusak. Építész: Daniel Liebeskind.
8. Sharp Centre for Design, Kanada
Az épület érdekessége, hogy ceruzát formáló színes, különböző szögekben dőlő cölöpökön áll, 26 méterrel a talajszint felett. Az épület kicsit úgy fest. mintha egy asztal lenne. Építész: Will Alsop.
9. Swanston Academic Building, Ausztrália
A 35 ezer négyzetméteres, 11 emelet magas épület vibráló színeivel Melbourne sokszínűségét akarták bemutatni. Az épületben van hat hatalmas színházterem is, de a zöld gondolatra is sokat adnak. A vécék leöblítéséhez például a tetőn összegyűlt esővizet használják fel. Tervező: Lyons Architects.
10. Campus Luigi Einaudi, Olaszország
Az ötezer diák befogadására képes campus két épületből áll, jogot és politikatudományt lehet hallgatni bennük. Építészek: Foster &Partners.