2013. november. 19. 12:38 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 19. 12:37 Plázs

Tisztább háztartásban okosabb lesz a gyerek?

A fejlett egészségügyi berendezésekhez való hozzáférés jótékony hatással lehet a gyerekek kognitív képességeire, és az alacsony költségvetésű, vidéki területeket érintő higiéniai programok segíthetik a fiatalok szellemi fejlődését - derült ki a Világbank új jelentéséből.

A dokumentumot a keddi vécévilágnaphoz igazítva hozták nyilvánosságra. Az ENSZ 2013. július 24-én nyilvánította vécévilágnappá november 19-ét. 

A jelentés készítői azt vizsgálták, hogy az olcsó latrinák bevezetését és használatának népszerűsítését szolgáló Total Sanitation Campaign elnevezésű indiai kezdeményezés hogyan befolyásolta azon gyerekek kognitív - észlelési, emlékezeti, gondolkodási, tanulási - teljesítményét, akik már egészen kis korukban megtapasztalták a program jótékony hatásait. 

"Kutatásunk szerint azok a hatévesek, akik már életük első éveiben érezték az indiai egészségügyi program hatását, nagyobb valószínűséggel ismertek fel betűket és egyszerű számokat a tanulási teszteken, mint azon társaik, akik kimaradtak a kezdeményezésből" - mondta Dean Spears, a jelentés vezető szerzője. 

Hozzátette, a tanulmány azt sugallja, hogy az indiaihoz hasonló alacsony költségvetésű, vidéki területeket érintő higiéniai stratégiák jótékony hatással lehetnek a gyerekek kognitív fejlődésére. A Világbank szerint jelenleg világszerte több mint 2,5 milliárd ember nem jut hozzá megfelelő illemhelyhez, és több mint egymilliárdan a természetben végzik dolgukat.