2013. november. 03. 15:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. november. 03. 15:04 Plázs

Feldmár: mit tegyek, amíg a halálra várok?

Feldmár András kanadai pszichológus háromestés előadást tart november 12. és 14. között a SYMA rendezvényközpontban Budapesten.

Életunalom, Élettér, Életkedv címmel háromestés előadást tart Feldmár András Budapesten, a SYMA központban.

Az előadás alapgondolata: „Talán akaratod ellenére most itt találod magad az életben, várod a halált: mitévő legyél közben?” Az egymásra épülő előadások minden alkalommal 19 órakor kezdőnek, és egy-egy órás beszélgetés követi őket, ahol a hallgatóság kérdéseket tehet fel, megoszthatja saját gondolatait, történeteit.

Az előadásokra a napi jegy mellett gazdaságos bérletet is kínálnak a szervezők: a három napra megváltott jeggyel 25 százalékkal kedvezményesebben vehetnek részt a hallgatók. Az előadások bevételéből a Feldmár András által mentorált programokat, a személyes krízisben lévő embereket óvó Menedéket, valamint a fogvatartottak társadalmi reintegrációjával foglalkozó B-Tervet és Mesekört támogatja a Feldmár Intézet.

Az eseményt a budapesti Feldmár Intézet szervezi. A szellemi műhely 2006-ban azzal a céllal jött létre, hogy Magyarországon minél többen ismerhessék meg a feldmári gondolkodásmódot és lehessenek aktív részesei annak az élménynek, amit a szabad, őszinte, kötöttségek és szégyenérzet nélküli kommunikáció adhat az embernek.

Az intézet Feldmár András részvételével és az internet adta lehetőségekkel szervezi élő és online eseményeit, és bevételeit visszaforgatja programjai finanszírozására. Ezek egyike a Francis Huxley ösztöndíj, melynek célja, hogy azok is részt vehessenek csoportjaikban, előadásaikon, akik egyébként nem engedhetnék meg maguknak. Emellett marginális helyzetben lévőket szolgáló közös programban vesznek részt a Balassagyarmati Fegyház és Börtönnel, valamint a Soteria Alapítvánnyal.

A Feldmár Intézet a fogvatartottak társadalmi reintegrációja terén végzett szolgálatáért 2012. október 23-a alkalmából a Büntetés-végrehajtás Országos parancsnokától a Büntetés-végrehajtásért emlékérem bronz fokozatát kapta Budapesten, 2013 júniusában Bécsben pedig elnyerte az ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díját.

Legfrissebb programjuk 2013 őszén indult: a szabadultak visszailleszkedését segítő B-Terv keretében a  büntetés-végrehajtási rendszerből frissen szabadult, családjukhoz visszatérni nem tudók számára olyan lakóközösséget hoztak létre, amelyben a szeretetteli, előítéletektől mentes, asszertív kommunikáció gyakorolható. 

Az intézet alapítója, Feldmár András 1940-ben született Budapesten, és tizenhat éves korában szökött meg a családi otthonból és Magyarországról. Kanadáig meg sem állt, ahol előbb matematikus lett, majd később pszichológiát és filozófiát tanult. 1974-ben ismerkedett meg R. D. Laing skót pszichiáterrel, aki elméleti és gyakorlati munkásságában radikálisan megkérdőjelezte a 20. századi pszichiátria dogmáit. Ez a találkozás egy életre meghatározta Feldmár tudományos munkásságát, szakmai felfogását, a világhoz és hivatásához való viszonyát. Laing tanítványaként, barátjaként és szakmai örököseként a mai napig számos jelentős terápiás kísérlet részese Európában és Amerikában.

Elsősorban arra keresi a választ, hogy a szenvedő emberek hogyan meríthetnek erőt élő, szeretetteli kapcsolatokból, és hogyan találhatnak vissza  a hétköznapok boldogságába. Feldmár a mai napig aktívan dolgozik terapeutaként, előadásokat tart, tanít, illetve számos szervezet számára végez szakértői, tanácsadói munkát.

További részletek a www.feldmarinstitute.info és a www.facebook.com/feldmarinstitute oldalon olvashatók.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.