2013. október. 18. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 18. 19:30 Plázs

Megint baj van az abasári vezetékes vízzel

Továbbra sem használható Abasáron a csapvíz ivásra, főzésre és tisztálkodásra, mert a vízellátó rendszer feltöltésének egyik forrásául szolgáló volt honvédségi kutakban a határértéket meghaladó arzéntartalmat mutattak ki a nehézfém vizsgálatok.

Abasáron október 7-e óta nem iható a vezetékes víz, mert az abban található szén-tetraklorid, valamint triklór- és tetraklór-etilén szennyeződés mértéke meghaladta a határértékeket.

A vízellátó rendszert két irányból töltötték fel: egyfelől Mátrafüred, másfelől a volt honvédségi kutak irányából. A honvédségi kutak részletes vizsgálatai kiváló kémiai és bakteriológiai eredményeket hoztak, a nehézfém vizsgálatok elvégzése után azonban kiderült, hogy a kutak vizében 15 mikrogramm/liter arzéntartalom mutatható ki, amely meghaladja a 10 mikrogramm/liter határértéket – mondta Burián Orsolya, a Heves Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízotti Kabinetjének kommunikációs munkatársa pénteken.

A települési hálózatról vett vízminták mikrobiológiai vizsgálatának előzetes eredményei szerint a víz egyelőre nem használható ivásra, főzésre és tisztálkodásra sem. Csak takarításra, mosásra, wc-öblítésre, tűzivíz biztosítására és a fűtési rendszerek feltöltésére alkalmas a hálózati víz.

Ivóvizet továbbra is lajtoskocsiból kaphatnak az abasáriak.

A megyei védelmi bizottság október 10-én döntött a mátrafüredi, pálosvörösmarti és abasári ivóvízhálózatok ideiglenes, felszín feletti összekapcsolásáról, valamint az abasári volt honvédségi kutak üzembe helyezéséről.

Az ideiglenesen kiépített rendszer a korábbitól eltérő üzemmódban működik, ezzel összefüggésben előfordulhat csőtörés, nyomásváltozás, illetve a víz zavarossá válhat – figyelmeztetettek a kormányhivataltól.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.