Újra megjelent a rettegett betegség Kirgizisztánban
Harminc év után újra bubópestises megbetegedéseket regisztráltak Kirgizisztánban: egy tizenöt éves fiú meghalt és azóta három további beteget is kórházba szállítottak – közölte kedden a rendkívüli helyzetek minisztériuma. A közép-ázsiai országban kedden egy nőt és két kisgyermeket helyeztek orvosi felügyelet alá, és mindhárman egy Kirgizisztán keleti részén fekvő faluból származnak.
Egy kormányközeli forrás az AFP hírügynökségnek elmondta, hogy a három betegnek bubópestisre utaló tünetei vannak: a nyak és a hónalj tájékán lévő nyirokcsomóik megduzzadtak, magas a lázuk. Mindhárman kapcsolatban voltak azzal a tizenöt éves fiúval, aki múlt héten halt meg – tette hozzá a tisztségviselő.
A kirgiz egészségügyi minisztérium cáfolta, hogy az új betegek valóban bubópestisben szenvednének: azt viszont egy nappal korábban elismerte, hogy egy tizenöt éves fiú bubópestis miatt halt meg a Kirgizisztán észak-keleti részén fekvő Iszik-köl tartományban.
Temir Iszakunov augusztus 17-én betegedett meg, de az orvosok csak halála után tudták megállapítani, hogy bubópestissel fertőződött meg, amelyet a jelek szerint bolhacsípéssel kapott el. Iszakunov pásztorként dolgozott egy kis hegyi faluban, és múlt csütörtökön hunyt el egy közeli kórházban.
A bolhák azután válhatnak a bubópestis hordozóivá, hogy fertőzött patkányokat és rágcsálókat csípnek meg, és később emberre is veszélyessé válnak. A betegség halálozási aránya 30 és 60 százalék közé tehető.
A fiúval korábban kapcsolatban álló személyeket, összesen 131 embert karanténba helyeztek, hogy megelőzzék a betegség elterjedését az észak-keleti régióban. A kazah és a kínai határtól nem messze található terület az Iszik-köl tó szomszédságában fekszik, amely turisták közkedvelt célpontja.
Kirgizisztánban harminc évvel ezelőtt regisztráltak utoljára bubópestist.
A XIV. században egy bubópestis-járvány emberek tízmillióit ölte meg Európában.