2013. július. 11. 15:38 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 11. 15:32 Plázs

Szigorú szabályok léptek életbe a kozmetikumokra

Csütörtökön életbe lépett az EU 2009-ben elfogadott, új, kozmetikumokra vonatkozó irányelve, hogy a fogkrémtől a naptejeken keresztül a sminkkellékekig biztonságosabbá váljanak a kozmetikai termékek az Európai Unióban.

Az új előírások mind az unióban előállított, mind az importált termékekre vonatkoznak. A csütörtökön életbe lépett rendelet értelmében a gyártóknak szigorúbb termékbiztonsági előírásoknak kell megfelelniük, csak olyan termék helyezhető ki a polcokra, amelyen feltüntetik, hogy ki az a jogi vagy természetes személy az Európai Unióban, aki felelősséget vállal a termékért, a készítményeket forgalomba hozataluk előtt be kell jelenteni egy európai szintű adatbázisba, amelyben például mérgezés esetén gyorsan és könnyen hozzáférhető az adott szer összetevője. 

Az új szabályozás a termékért felelős személy számára azt is kötelezővé teszi, hogy az illető értesítse a tagállami hatóságokat a készítmény súlyos nem kívánt mellékhatásairól, emellett pedig a hatóságok a fogyasztóktól és szakértőktől begyűjtött adatokat is megosztják majd egymással. Mindemellett az új rendelet értelmében minden olyan színezéket, tartósítót vagy UV-szűrőt, amely nanorészecskéket tartalmaz külön engedélyeztetni kell, és ezt a csomagoláson is fel kell tüntetni az adott összetevő mögött zárójelben.

A bizottság emlékeztet, hogy a kozmetikai termékeket 35 éve szabályozza közösségi jogszabály, amelyet azóta nem kevesebb mint hét alkalommal módosítottak. A mostani szabályok 2009-es elfogadását követően a mai napig volt idejük a gyártóknak, hogy felkészüljenek és megfeleljenek az új előírásoknak. Csütörtöktől már csak az új szabályoknak megfelelő termékek kerülhetnek forgalomba.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.