2013. július. 01. 18:44 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 01. 18:39 Plázs

Úttörő műtétet hajtottak végre Japánban

A világon először hajtottak végre középső tüdőlebeny átültetést élő donorból Japánban: egy édesanya tüdejének egy részét ültették át sikeresen hároméves fiába az Okajamai Egyetemi Kórházban - jelentette a japán hírügynökség.

A fiú a legfiatalabb tüdőátültetésen átesett beteg a kelet-ázsiai szigetországban. A műtet sikeres volt, a fiú elkezdett magától lélegezni az középső tüdőlebeny átültetése után - közölte a kórház.

A műtűt bonyolult volt, de biztos vagyok abban, hogy az átültetés sikeres lesz - hangoztatta Oto Takahiro, az egyetemi kórház társprofesszora az operáció után tartott sajtótájékoztatón. 

Az élődonoros tüdőtranszplantáció esetében általában az alsó lebenyt használják, mivel annak nagyobb a légzési kapacitása A fiúcska azonban a középső lebenyt kapta, amely kisebb és ezáltal megfelelőbb méretű számára, mint az alsó lebeny.

 Az anya határozott úgy, hogy tüdeje egy részét gyermekének adja, mivel nagyon csekély volt a lehetősége annak, hogy gyermekdonort találjanak - közölte a kórház. A fiú két éve csontvelő átültetésen esett át leukémia miatt, de később fellépett az átültetett szövet immunreakciója a befogadó szervezettel szemben. 

Oto közölte, hogy a középső lebenyátültetéssel lehetővé válik, hogy olyan kicsiny gyermekek életét mentsék meg, akiknél nem lehet tüdőátültetést végrehajtani.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.