A Guardian brit napilap megkérdezte az olvasókat, hogy mit találnak a legvonzóbbnak magyarországi utazásukban. A toplistán kilenc hely szerepel köztük a világ legjobb croissant árusa, név nélkül.
Mit szeretnek bennünk a külföldiek? A Guardian összeszedte a kommentelőktől, hozzászólóktól és olvasoktól azokat a magyar és budapesti kedvenceket, amelyeket az utazók a többi olvasónak ajánlanak. 9 favoritot neveztek meg, akad köztük közhely és rejtett kincs is.
A Guardian 200000-es példányszámú nyomtatott napilapot, és milliós látogatottságú online portált visz – számít, mit mondanak és mit ajánlanak egymásnak az olvasók. Szerencsékre jó a véleményük a vendéglátó fővárosról.
- Korábbi cikkünk e témában: CNN: A budapesti Vásárcsarnok Európa legfantasztikusabb piaca
Liszt Ferenc tér
A Zeneakadémia közelében kiépült korzót ajánlja az egyik olvasó, és arra buzdít, hogy aki teheti, az a Menza étterembe térjen be. Hozzáteszi, hogy korrekt áron igazi magyar konyhát kóstolhat a látogató, aki elfogadja tanácsát.
Ha esetleg a Menza nem felelne meg, vagy éppen nem férnénk be, akkor a környéken a „világ legjobb croissant-ját” ehetjük meg, ráadásul nem csak egy, a világ legjobb croissantját áruló pékségben, hanem akár több pékségben és kávézóban is megkaphatjuk a világ legjobb croissantját, mert ilyen hely ez a Liszt Ferenc tér és környéke: csupa világ legjobb croissant-ja.
Gyermekvasút
Másik kedvenc a „kommunizmus túlélője”, az egykori Úttörővasút. Bár leginkább a gyerekprogramok alatt említik az útikönyvek, a Guardian olvasója azt ígéri, hogy felnőtteknek is kellemes kikapcsolódás. A hozzászóló kicsit túlbecsüli az ifjúságunkat, azt állítja, hogy a 10-14 éves gyerekek nem csupán jegyet kezelnek, majd szalutálnak, hanem vonatot is vezetnek.
Romkocsmák
Kihagyhatatlan. A „használaton kívüli épületekben”, az udvarokon és „lepusztult lakóházakban” megnyitott kocsmák csak nyárra nyíltak valaha, de ma már egész évben üzemelnek, mondja a kommentelő. Azt állítja, hogy a sör olcsó, a zene vagány, és a környezet „érdekes”... bármit is jelent a legutóbbi. „Vadássz rájuk úgy, hogy egyszerűen csak kóvályogsz a mellékutcákon”, szól a pontos útbaigazítás.
Medve Otthon
Ugyan nyelvtanilag helyes a cím, de a medvefarm tulajdonosai egybeírják a két szót. Valamint Veresegyházára kell eljutni, szemben a hozzászóló javaslatával, aki máshová küldi a kirándulókat.
„Láthattok felszabadított barna medvéket – néhánnyal mostohán bántak és szórakoztatásra szánták őket.” Ám egy fakanállal és mézzel vigasztalhatóak a meggyötört macik. Mi több, még farkas simogató is van.Bedő Ház: a Magyar Szecesszió Háza
Bedő Ház - A magyar szecesszió háza
A belvárosi minimúzemot úgy említi a hozzászóló, mint egy „elrejtett kincset”, és valóban kevesen tudnak a jugendstil épületről, amit még 1903-ban Vidor Emil építésznek köszönhetett a város. Azon kívül, hogy ma gazdag art nouveau kincsesbarlangra lelünk a kapuja mögött, még kávézhatunk és süteményezhetünk, hátha felidézhető a boldog békeidő hangulata.
Vaserely Múzeum
„Megtréfálja az agyadat és kiugrik tőle a szemed”, mármint az Op Art magyar művészének, Vitor Vasarelynek a munkáitól, amiket az óbudai múzeumban láthat minden brit napilap olvasó, ha ellátogat hozzánk. Az épületben egy interaktív játszószoba köti le a gyerekeket.
Visszatérve a szemkiugráshoz: „nem jó ötlet úgy érkezni, hogy előző este néhány pohár pálinkát ittunk...”
Visegrád
Talán ez a legsutább ajánlat, és nem csupán azért, mert a 80-as évek óta a szuvenir-giccskultúrából nehezen kikapaszkodó turista politikát folytatnak a reneszánsz fellegvárban, hanem azért is, mert rosszul tájékozódik a szerző. 25 kilométerre teszi a várost Budapesttől, ami nagyjából Szentendre.
Centrál Kávézó
Végre nem csak a New York-ról esik szó! A Centrállal kapcsolatban, ami a mai Boscolo kistestvére volt egykor, egy kétértelmű dícséret hangzik el: „imádom a kopott ragyogását!” Hát, ebből akár a „kopottság” is lehetne a legfontosabb üzenet.
Egy másik érdekes komment: „a pincérek kissé távolságtartóak, bár a tálcáikon a történelem súlyát hordozzák körbe.” Minde esetre a Guardian olvasója hozzáteszi, hogy a történelmi környezetben igazán könnyű elképzelni és „kihallgatni” a szomszéd asztaloknál beszélgető „szakállas forradalmárokat, művészeket és költőket.”
Pécs
A város úgy, ahogy van elbűvölte a kommentelőt. „Egyetemváros” és „történelem”, osztja meg a kulcsszavakat, és felsorolja a nagy korszakokat a rómaiaktól a Habsburgokig, majd kiegészíti a 2010-es Európa Kulturális Fővárosa címmel. A múzeumok közül Vasarely, Csontváry és Zsolnay kiállításait ajánlja.