2013. január. 28. 10:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 28. 10:42 Plázs

Romlik a memóriánk, ha rosszabbul alszunk

Minél rosszabban alszunk, annál kevesebb agyi tevékenység mutatható ki a szürkeállományban és annál jobban romlik az emlékezet - mutatta ki egy friss amerikai kutatás.

A korral járó agyi változások megváltoztatják az alvást és így a memóriára is hatnak - derül ki abból a kutatásból, melyet a kaliforniai Berkeley egyetem munkatársai végeztek. A kutatók azt vizsgálták, hogyan nehezíti meg a szürkeállomány leépülése az emlékek hosszútávú tárolását. A folyamat nem feltétlenül következménye az öregedésnek - derült ki a tanulmányból, melyet a Nature Neuroscience tudományos folyóirat közölt.

Korábban már léteztek tanulmányok, melyek szerint a mélyalvás és a hosszú távú memória között összefüggés van. A mélyalvást lehetővé tevő agyhullámok az agy éppen azon a részén keletkeznek, ahonnan a kor előrehaladtával agysejtek halnak el.

A kutatók most 18 fiatal és 18 idős ember agyát és alvását vizsgálták meg. Az átlagosan 72 éves tesztalanyoknál valóban kevesebb - a mélyalvásért felelős - agyhullámot észleltek. A kutatás következő fázisában a résztvevőknek este szópárokat kellett megtanulniuk. A tudósok 10 perccel és egy nyolcórás alvási fázis után is ellenőrizték, mennyit tudnak a szópárokból felsorolni. Azok az emberek, akiknek a mélyalvási fázisa zavart volt, sokkal rosszabb eredményt értek el.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.