Már 3 éves korban is lehet küzdeni a túlsúly ellen
A testsúlycsökkentő programok már egészen fiatal, akár 3-5 éves korban is alkalmazhatók az elhízott gyerekeknél, ráadásul a korai beavatkozás jelentősen növeli a normál testsúly elérésének és megtartásának esélyét - állapították meg két tanulmányban holland, illetve svéd kutatók.
A gyerekkori elhízás gyakran vezet kövérséghez a felnőttkorban is, és gyakran okoz szívbetegséget, cukorbetegséget és más egészségügyi problémákat. Az Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine című szakfolyóiratban egy-egy holland, illetve svéd tanulmány eredményeit ismertetik a szerzők különböző életkorú gyerekek súlycsökkentő programjáról.
A holland tanulmányba 75 egészen fiatal, 3-5 év közötti gyereket vontak be azzal a céllal, hogy megvizsgálják, lehet-e eredményt elérni testsúlycsökkentő programmal ekkora gyerekeknél. A tanulmány egyértelmű sikerrel zárult, a program előnyös hatása annak befejezését követően hónapokkal később is folytatódott.
A programba bevont gyerekek testtömegindexe (BMI) egy egységgel kisebb lett, miközben a kontrollcsoportban lévő gyerekeké nem változott. (A BMI értékét úgy számítják ki, hogy a kilogrammban mért testtömeget elosztják a méterben kifejezett testmagasság négyzetével. Túlsúlyosnak az számít, akinek BMI-értéke 25 és 30 között van, elhízottnak pedig az, akinek BMI-értéke 30 fölött van.)
A stockholmi Karolinska Intézet kutatói arra kerestek választ, hogy a testsúly csökkentését megcélzó viselkedésterápia a 10 év alatti gyerekeknél vagy a nagyobbaknál, a 14-16 éves kamaszoknál hatékonyabb-e. Megállapításaik szerint érdemes a fiatalabb gyerekeknél elkezdeni a testsúly csökkentését, mert ebben az életkorban sikeresebb a beavatkozás, mint kamaszkorban.