A takarékos utazás néha időigényes: vonaton éjszakázunk, repülőtéren kivárjuk a késést, vagy a legolcsóbb busz 12 óra múlva indul. Mi pedig vagy egy állomáson, vagy a világvégén, vagy a vonaton várunk, alszunk, mosdunk. Elég ahhoz, hogy hajléktalan szagunk kerekedjen.
Hagyjuk el most a kötelező és jól ismert kellékeket, mint az utazó fogkefe. Foglalkozzunk azzal, hogy miként lesz kényelmes egy éjszakai vonatút, és miként érkezhetünk meg szobatisztán a célállomásra vagy haza. Ehhez megfelelő higiéniára lesz szükségünk és kényelemre. Természetesen az alvópakk máshol is bevethető, hiszen ha egy kelet-európai vonatút próbáját kiállta – mert így történt – akkor már csak a Burundi szegénynegyed kezdheti ki hitelét. De oda úgyse megyünk.
6 napos utazás szállásdíj nélkül? Az bizony meglehet: Szállásdíj: 0 forint – az utazó kedvenc összege
Alvómaszk
Kinyitják a vonatfülkét és bevilágít a folyosói lámpa, vagy besüt az állomások borostyán világítóteste. Ha óránként felébredünk, akkor karikás szemekkel szállunk le reggel, és az utazás következő napjának használhatatlanul fáradtan vágunk neki. Az alvómaszk pici, és jótékony sötétséget borít ránk.
Füldugó
Ami az alvómaszk a szemnek, az a füldugó a fülnek. Ha a kalauz akar valamit, majd megbögdös. Ha rossz helyen bögdös meg, mi is megbögdössük, de ehhez a füldugónak nincs köze.
Nyakpárna
Nem csupán kényelmes alvást, hanem olyan álmokat is hoz, aminek főszereplője Shakespeare.
Hálózsák
Takarózni muszáj, mondták a fázós rómaiak, és kik vagyunk mi, hogy felülbíráljuk őket. A takaró, a pokróc, satöbbi megoldás sosem annyira hatékony, mint egy hálózsák, hiszen résein beszivárog a hideg, összegyűrjük, lerúgjuk. A hálózsák viszont jótékonyan körülvesz.
Övtáska
És csakis övtáska, nem nyakban erszény, senki se hordjon madzagot a nyakában éjjel, amikor forgolódik. Az övtáska pedig nem csak a derekunkra szíjazva biztonságos, hanem a hálózsák alatt rejtőzik. Ebben tartjuk a pénzünket, bankkártyáinkat, vonatjegyet, útlevelet, telefont.
Kábelkötöző és bicikli lakat
A hátizsákot legalább három helyen tesszük biztonságossá. Két csatja, ami zárja a hátizsákot, megérdemel egy-egy kábelkötözőt. A vékony műanyag szíjakat csak körbefűzzük szorosan a műanyag csat egymásba kapcsolódó két részén, kétszer-háromszor körbe tudjuk tekerni. Így, hacsak nem áll neki egy besurranó tolvaj a kábelkötöző műanyagát vagy a hátizsák hevederét elvagdosni, nem jut be a hátizsákba. (Jelen sorok írója rászokott arra is, hogy egy-egy apró karácsonyi csengőt is ráaggat a csatokra, riasztóként. Ha arra ébredünk, hogy csilingelnek körülöttünk, elővehetjük bikacsökünket, és megfenyegethetjük vele a támadót, hogy ne csilingeljen.)
Egy harmadik ziplockal pedig az ülés lábához, vagy a csomagtartó rácsához rögzítjük a poggyászt. Ennek masszívabb alternatívája egy biciklizár, Nem szükséges egy hatalmas fémdarabbal körbeturnézni Európát, egy vékonyabb példány is megteszi, hiszen itt nem kerékpárt, hanem egy 32-40 literes hátizsákot rögzítünk.
Mindezen túl bárhol rögzítjük is a hátizsákot, csattal a fal felé fordítsuk.
Alvó felső
Itt is jár a pizsi. Büdösödjünk ebbe.
Mosdókesztyű
Akár este, akár reggel tisztálkodunk meg, a vonatokon pici fülkék és apró mosdók találhatóak Európa keleti felében. Máshol is, de a skandináv kirándulókat az állomásokon gyakran fürdőhelység várja. Most a kényelmetlenebb helyzetre készülünk, és bevisszük a mosdókesztyűt.
Ez egy rendkívül okos kis találmány. Olyan, mint egy törülköző – egyébként azzal is pótolhatjuk - , amit beáztatunk, és ezzel tudjuk habtestünket megtisztítani az út porától.
Szappan
Szappan és nem tusfürdő. Az utóbbi pazarló, főleg egy zötykölődő vonaton nehéz az éppen megfelelő mennyiséget a tenyerünkbe sajtolni. Ámber egy bevizezett kisszappan egy hétig is eltart.
Vastag zokni
Mindenki ismeri az érzést, hogy a hálózsák szépen bemelegedett, de lábtájon fázunk. Ez már csak a hálózsákok természete, a vastag zokni azonban mindent megold.
Kempingszék
A legkisebb, a legegyszerűbb – csak arra használjuk, hogy legyen mire feltennünk a lábunkat éjjel. Ülve nehéz jól aludni.
Víztisztító
Ivás a palack ásványvizek tökéletesek. Az már azonban túlzás lenne, ha egy 2 literes Theodora Quellével fürdenénk, vagy fogatmosnánk. Először is még 2 liter vizet cipelnénk, pontosan két kilóval és egy poggyásztétellel többet, másrészt a feladatnak megfelel a vonaton elérhető csapvíz.
Az averziók természetesek. Vajon mennyire tiszta? Ezen is segíthetünk. Patikákban kaphatunk víztisztító tablettákat, valamelyik jód, valamelyik klór alapú. Ne igyuk meg ha már van nálunk ásványvíz, de fogmosáshoz tökéletes.
Egy másik hasznos eszköz az UV lámpa. Apró, elemmel működő változatokat fillérekért kaphatunk, és a fénye fertőtlenít.
Arctisztító kendő
Így se a mosdóvizet nem kell használnunk, s nem szappanozzuk cserepesre a képünket. Pici, illatos, és bárhol használható.