Cigi, pia: hamarabb jöhet a hasnyálmirigyrák
A dohányosoknál és a nagyivóknál jóval fiatalabb korban, az átlaghoz képest egy évtizeddel korábban jelenhet meg a hasnyálmirigyrák - állapították meg amerikai kutatók.
A vizsgálódásba 811 pácienst vontak be, akikről a Hasnyálmirigyrák Együttműködési Regiszterből, a betegség jobb megismerését célzó nemzetközi adatbázisból szerezték az információkat. A regiszterbe nemcsak a már hasnyálmirigyrákkal diagnosztizált páciensekről kerülnek be információk, hanem azokról is, akiknél nagy a betegség kialakulásának kockázata.
Erős dohányosnak a Michigani Egyetem kutatói mostani elemzésükben azt tekintették, aki naponta legalább egy csomag cigarettát elszívott, nagyivónak pedig azt, aki naponta átlagosan legalább három adag szeszesitalt megivott.
A kutatók úgy találták, hogy az erős dohányosoknál átlagosan 62 évesen, a nagyivóknál pedig átlagosan 61 évesen diagnosztizálták a hasnyálmirigyrákot. Ez körülbelül egy évtizeddel korábbi megjelenése a betegségnek az átlaghoz képest, ami 72 év.
Jó hír ugyanakkor, hogy a dohányzás és az italozás káros hatása is visszafordítható: tíz év elteltével már nem találtak emelkedett kockázatot azoknál a korábbi erős dohányosoknál és nagyivóknál, akik felhagytak szokásukkal. A kutatók figyelmeztettek arra, hogy megállapításaik nem jelentenek ok-okozati összefüggést, viszont jelzik, hogy ezek a szokások a hasnyálmirigyrák korábbi megjelenéséhez vezethetnek.
A tanulmányt az American Journal of Gastroenterology című szakfolyóiratban ismertették részletesen.