2012. augusztus. 23. 20:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 23. 20:39 Plázs

A jólét miatt is nőhetett az idősebb AIDS-esek száma Kínában

Kínában jelentősen megnőtt az 50 évesek és az ennél idősebbek aránya az újabb HIV-fertőzöttek körében - derül ki csütörtöki kínai sajtóhírekből. Az egészségügyi szakemberek szerint a trend annyira nem szokványos, hogy a világon egyelőre csak Kínában jellemző. Magyarázatát részben a szexuális aktivitás korbeli kitolódásában, illetve az anyagi helyzet általános javulásában látják.

Az új vírushordozók többsége prostituáltaktól fertőződött meg. Az olcsó utcai prostituáltak körülbelül 1 százaléka HIV-pozitív - vélik szakemberek.

A dél-kínai Kuanghszi-Csuang autonóm területen az idősebbek adják az újonnan diagnosztizált HIV-fertőzöttek 40 százalékát, míg arányuk országosan 20 százalék körül mozog.

2005-ben 483, hatvanéves vagy idősebb HIV-fertőzöttet regisztráltak, ami abban az évben az összes fertőzött 2,2 százalékát jelentette. 2010-ben számuk 3031 volt, ami akkor 9 százalékos arányt jelentett.

A szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy célzott megelőző, felvilágosító tevékenységre van szükség elsősorban a vidékiek körében, mivel a városoktól távoli helyeken kevéssé ismert az AIDS, nem mérik fel a fertőzés kockázatát. A statisztikákból az is kiderül, hogy az alacsonyabb iskolai végzettségűek nagyobb veszélyben vannak.

A már említett Kuanghsziban június végéig a frissen jelentett HIV-fertőzöttek 93 százaléka nem védekezett szexuális kapcsolata során, és 30 százalékuk tartozott az idősebb férfiak korosztályába. A felmérésekből az is kiderül, hogy az idősebbek közül sokan nem félnek az AIDS-től, mivel úgy vélik: legrosszabb esetben is 5-10 év, amíg kifejlődik a betegség.

Fény derült arra is, hogy a városokban munkát kereső vidéki férfiak által "hátrahagyott" nők, asszonyok közül egyre többen ajánlanak szexuális szolgáltatást környezetükben, és leggyakrabban az idősebb korosztályt célozzák meg.

Az idősebb korú fertőzöttek kiszűrése problémás, legtöbbjükre eddig úgy találtak rá, hogy más betegségek miatt jelentkeztek kórházi kezelésre. Miután az országos hatóságok felfigyeltek az új jelenségre, a kínai egészségügyi hálózatokat arra hívták fel, hogy fokozzák "éberségüket" és vállaljanak aktívabb szerepet a felvilágosításban.