2012. július. 19. 08:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 19. 08:19 Plázs

A szívátültetés után a koleszterincsökkentők segítenek a rák ellen

A szíváltültetésen átesett páciensek operáció utáni koleszterincsökkentő kezelése rákmegelőző hatással is bír egy svájci kutatás szerint, amelynek eredményei a Circulation című folyóiratban jelentek meg.

Az új szívvel élő emberek többsége nem szívbetegségben hal meg, hanem valamilyen rosszindulatú daganat miatt veszti el életét. Ebben valószínűleg kilökődésgátló, immunrendszert gyengítő gyógyszerek is szerepet játszanak. 

A szervátültetésen átesettek kifejezetten hajlamosak rosszindulatú betegségekre, közülük az újszívesek még különösen veszélyeztetettek: négyszeres esélyük van a daganatra, mint a veseátültetetteknek.

Ennek magyarázata az immungátló szerek adagjában lévő különbség. Az újabb gyógyszerek ezt a veszélyt mérhetően csökkentették, de a kockázat továbbra is jelentős. Bizonyos rosszindulatú daganatfélék százszorta gyakrabban jelennek meg ezekben a betegekben, mint az átlagnépességben.

Frank Ruschitzka és munkatársai a Zürichi Egyetem szívgyógyászati központjában megvizsgálták, hogy az intézményben 1985 és 2007 között végzett 255 szívátültetés után milyen gyakori volt a daganatos betegségek megjelenése, illetve milyen tényező csökkenthette ezt a veszélyt.

A betegek sorsát 2010-ig sikerült pontosan követni. Eddig 108 esetben, vagyis a szívátültetettek 42 százalékában észleltek valamilyen rákbetegséget. A szívátültetésen átesettek többsége - 151 páciens - azonban koleszterincsökkentő gyógyszeres kezelést is kapott. Esetükben a szívátültetést követő 12. évben fele olyan gyakorisággal fordult elő daganatos megbetegedés, mint a többi újszívesében.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a gyógyszer védőhatása nem a vérzsírszint mérséklésének arányában jelent meg. Úgy tűnik, hogy a kezelés kedvező befolyása a gyógyszer valamilyen más, eddig még nem tisztázott tulajdonságának köszönhető.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.