Egyelőre nem nőtt kiugróan a mentők riasztásainak száma, kedden is 10-15 százalékkal több hívásuk volt, mint egy átlagos napon - mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
A mentők kedd délutáni becslései alapján a nap végére - a hétfőihez hasonlóan - a fővárosban 500, országszerte 2 ezer körüli esetszámra számítanak. Jellemzően rosszullétekhez, ájulásos esetekhez hívták a mentőket, súlyos közlekedési balesetből nem volt több, mint egy átlagos napon.
Ugyanakkor már előfordultak olyan esetek is, amikor vélhetően az élelmiszerek nem megfelelő tárolása okozott megbetegedést. Ezzel kapcsolatban Győrfi Pál felhívta a figyelmet arra, hogy a hűtés nélkül tárolt ételekben nagyon rövid idő alatt elszaporodhatnak a baktériumok. A hasmenéses, hányásos megbetegedések - elsősorban az időseknél és a gyermekeknél - ebben a melegben könnyen életveszélyes állapotot okozhatnak.
A meteorológiai előrejelzések szerint a héten nem várható jelentős enyhülés, még vasárnap is 37 fok lehet, így az országos tiszti főorvos a múlt szombat óta tartó hőségriadót jövő hétfő éjfélig meghosszabbította.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság továbbra is arra kér mindenkit, hogy a nagy melegben igyon minél több folyadékot, 11 és 15 óra között ne tartózkodjon a tűző napon, és vegye igénybe a hűtött helyiségeket.
A szakemberek a rendkívüli meleg egyre több veszélyére hívják fel a figyelmet. Az ÁNTSZ szerint a hőség nagyon megviseli az idősek szervezetét, mert könnyebben kiszáradhatnak, gyógyszereik szedésére pedig különösen oda kell figyelniük. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal pedig arra figyelmeztetett, hogy a nyári melegben az élelmiszer-eredetű megbetegedések is gyakoribbak.