Lánygyermekek születésére hajtanak a kínai hatóságok
A kínai tartományok többségében felborult a nemek aránya, emiatt a hatóságok szigorúbban lépnek majd fel az úgynevezett szelektív abortuszok ellen – ígérte az országos családtervezési bizottság vezetője Pekingben.
Vang Hszia szerint a kormány azt szeretné, hogy 2015-re minden 115 újszülött fiúgyermekre 100 lány jusson. Ennek elérése nem kis erőfeszítést igényel, mivel a tartományok többségében ennél sokkal rosszabb az arány - mondta.
A szakember szerint a probléma rendkívüli komolyságát jelzi, hogy a helyzet már igen rosszra fordult és nagy területre terjedt ki. A lánygyermekkel szembeni fenntartás és előítélet még mindig tartja magát, gazdasági, társadalmi és kulturális gyökerei mélyek. A nemek közti egyensúlytalanság oka továbbra is ezekben keresendő – tette hozzá.
A hatóságok - hat kormányszerv együttműködésével - a 2011-ben indított kampányukban eddig 15 ezer esetet vizsgáltak ki, és 13 ezer embert büntettek meg, mert "megsértették a családtervezési törvényt".
Az egészséges arányok helyreállítása érdekében a jövőben folyamatos megfigyelőrendszert alakítanak ki és az információkat rendszeresen elemzik. A szakértők álláspontja szerint a nemek természetes aránya, amikor 100 leánygyermekre 103-107 fiú jut.
Amióta az 1980-as években Kínában is elterjedt az ultrahangos magzatvizsgálat, a fiú-lány születési arány fokozatosan és rohamosan torzult, 2008-ra már 120,56 volt. A kormányzati beavatkozásnak köszönhetően a helyzet 2009-től lassú javulásnak indult, 2011-ben az arányszám 117,78-ra csökkent.
Korábbi becslések azt vetítették előre, hogy az évtized végére a házasulandó korban lévő férfiak száma 30-40 millióval fogja meghaladni hasonló korú nőtársaikét, vagyis ennyien nem találnak majd párt maguknak.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a nemek arányának felborulásával több társadalmi probléma is keletkezett, így megnövekedtek a szexuális jellegű bűncselekmények, intenzívebbé vált a nőkereskedelem.