2012. április. 19. 16:43 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 19. 16:29 Plázs

Hagyományos gyógyszereiket védik a kínai szakemberek

Kínai szakemberek cáfolták az ausztrál kutatók tanulmányának megállapításait, amelyek a hagyományos kínai gyógymódok veszélyeiről szóltak. Azt ugyanakkor elismerték, hogy az érintett gyógyszerek többsége „valamennyire mérgező”, de megfelelő használattal enyhülhet a mérgező hatás.

"Aggodalomra semmi szükség a tradicionális kínai gyógyszerekkel kapcsolatban, azok érett koncepció alapján és fejlett technológiákkal készülnek" - mondta a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában Csou Csao-fan, a kínai orvostudományi akadémia vezető kutatója. A minőségre a tradicionális kínai gyógyszerek több mint kétezer éves használata is garancia - vélte.

Ausztrál kutatók a PLoS Genetics című tudományos portálon megjelent tanulmányukban 15 különböző gyógyszer pontos összetételét elemezték DNS-vizsgálat segítségével, és toxinokat, lehetséges allergéneket, valamint veszélyeztetett állatfajtáktól származó anyagokat is kimutattak.

Csou elismerte, hogy a gyógyszerek többsége "valamennyire mérgező", de szerinte "ha megfelelően használják azokat, a mérgező hatás enyhül, az egészségre kedvező hatás viszont felerősödik". A kínai kutató azt is hangsúlyozta, hogy a tradicionális kínai gyógyszerek - nyugati társaikkal ellentétben - nem univerzálisan, hanem betegről-betegre eltérően alkalmazandók. 

Csien Csong-csi, a kínai gyógyszerkönyvi hatóság egyik szakértője is biztonságosnak nevezte a gyógyszereket. A tradicionális kínai gyógyszereket a nyugati országokkal ellentétben a határokon belül gyógyszerként, és nem étrendkiegészítőként regisztrálják, ennek megfelelően szigorú szabályok vonatkoznak azokra – tette hozzá.

Nem újak a hagyományos kínai gyógyszerekre vonatkozó nyugati aggodalmak nem. A szerek tavaly május elsején eltűntek az exportpiacok negyedét jelentő Európai Unióból. Egy közösségi irányelv-módosítás a termékek forgalomba hozatalának engedélyezéséhez szigorú minőségi, így fizikai-kémiai, biológiai vizsgálatokat, farmakológiai és toxikológiai kísérleteket tett kötelezővé.

Kínában tavaly decemberben jelentették be: szigorítják a tradicionális kínai gyógyszerekre vonatkozó szabályokat, hogy biztosítsák a szerek minőségét és az egyetemes egészségügyi szolgáltatást. A terv szerint első lépésként a következő öt évben szabványosítják a növényi eredetű gyógyszerek feldolgozását és készítésük eljárásait. Ezen túl egy központi rendszert is felállítanak, amelynek segítségével lehetővé válik az egyes gyógyszerek alapanyagokig való visszavezetése.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.