2012. április. 05. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 05. 15:26 Plázs

Elemes plazmalámpával pusztíthatók a kórokozók

Gyorsan végezhető csíramentesítés azzal a könnyen kezelhető plazmalámpával, amelyet veszélyes kórokozók elpusztítására fejlesztett ki egy ausztrál, kínai és hongkongi kutatókból álló csoport.

A rúdlámpa ionizált gázrészecskékből álló sugarat lövell a kiválasztott felületre, így pusztítja el az ott jelen lévő kórokozókat. Műtéti eszközök csíramentesítésére most is használnak forró plazmasterilizálókat, ezek azonban drágák, szekrény méretűek és magas hőmérsékleten működnek. Az alacsonyabb hőmérsékleten üzemelő berendezések is külső erőforrást és gázellátást igényelnek működésükhöz. 

Az új eszköz azonban egyetlen 12 voltos elemmel működik a brit Journal of Physics D: Applied Physics című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint. Elmondásuk alapján a fejlesztők az Enterococcus faecalis nevű baktériumon tesztelték készüléküket. A fogászati műtéteknél előforduló kórokozó ellenáll a hőkezelésnek és rezisztens az antibiotikumokkal szemben.

"Tanulmányunkban szélsőséges példát választottunk annak demonstrálására, hogy a plazmafény még szobahőmérsékleten is nagyon hatékony lehet" - magyarázta Ken Ostrikov, az ausztráliai Plasma Nanoscience Centre munkatársa. 

A fejlesztők célja egy olyan egyszerű készülék, amellyel tiszta víz és gyógyszerek hiányában is gyorsan csíramentesíthető egy felület. A kísérletekben a plazma hőmérséklete 20 és 23 Celsius-fok között volt, vagyis szobahőmérséklethez közeli; ezen a hőfokon az emberi bőrt sem égeti. 

Azt, hogy miként éri el baktériumölő hatását a plazma, pontosan nem tudják a kutatók. Feltételezik, hogy reakcióba lép a levegőben lévő molekulákkal, és ennek során fertőtlenítő hatású ózon keletkezik.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.