Plázs hvg.hu 2012. március. 02. 16:19

Újabb elmélet, hogy miért nem tudunk lefogyni

Egy új tanulmány azt állítja, agyunk edzésével érhetjük el, hogy lefogyjunk és megőrizzük testsúlyunkat. Mindehhez pedig az kell, hogy a testünk és az agyunk folyamatosan kommunikáljanak.

A táplálkozási szakértők szerint a fogyókúra sikere nem azon múlik, mit eszünk, illetve mennyit mozgunk, hanem azon, hogyan gondolkodunk. "Folyamatos kommunikáció zajlik a testünk és az agyunk között, ám az agyunk irányítja viselkedésünket" – idézi a Daily Mail Janet Thomson táplálkozási szakértőt. A szakértő úgy véli, az elhízásért elsősorban az agyból érkező nem megfelelő üzenetek tehetők felelőssé. Mégpedig úgy, hogy a hozzáállásunk is negatív lesz, és így nem csak akkor eszünk, amikor erre valóban szükségünk van.

A szakértő persze tanácsokat is ad, milyen gondolatokkal érdemes trenírozni magunkat ahhoz, hogy valóban sikeres legyen a diétánk. Képzeljük el, hogyan fogunk kinézni egy hónap után, majd merészkedjünk távolabb az időben: mennyire leszünk vékonyak három vagy hat hónappal később. Ezekre a gondolatokra naponta szánjunk időt, pár perc az egész, legjobb, ha ezzel indul a napunk.

Az is segíthet, ha pontosan dokumentáljuk, mit szeretnénk elérni valójában. Csak szeretnénk beleférni a ruháinkba, netán a maraton lefutása a cél? Na és persze, azt is rögzítsük, mit fogunk tenni ennek érdekében. Ezt naponta olvassuk fel magunknak.

MTV

Gondoljuk át, hogy korábban miért nem sikerült elérni a kitűzött célokat. Írjuk össze, mi az amitől elhízhatunk – például túl sokszor fordultunk meg gyorséttermekben, netán túl sok alkoholt fogyasztottunk – majd pedig írjuk fel azt is, mitől várjuk az egészséges karcsúságot, például, milyen ételeket fogunk enni. Vezessünk egy naplót is, amiben az elfogyasztott ételeket dokumentáljuk, így könnyen szembesíthetjük magunkat esetleges kicsapongásainkkal.

Soha ne használjuk az ételt jutalmazásképpen, akkor együnk, ha éhesek vagyunk, és csak olyat, amire a szervezetünknek szüksége van. Ez igaz a másik végletre is, ne büntessük magunkat, ha valamit nagyon megkívánunk, ne vonjuk meg magunktól, csak rosszabb lesz. Olykor a leghizlalóbb dolgokból is lehet enni, persze mértékkel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.