Plázs Medipress 2012. február. 23. 09:56

Ellenkező hatást fejt ki az Alzheimer-kór egyik gyógyszere

Egy új állatkísérletből az derült ki, hogy a jelenleg az Alzheimer-kór kezelésére vizsgált egyik gyógyszerosztály éppen ellenkező hatást ér el, mint amire szánják.

A BACE1 gátlók célja az Alzheimer-kór jellegzetességének számító fehérjeplakkok lerakódásának megelőzése. Az új kutatás szerint azonban ezek a gyógyszerek akadályozzák az agyi „áramköröket”, ezáltal az új emlékek létrehozását is befolyásolhatják. Bár az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) nem engedélyezte a gyógyszereket, számos vállalat folytatja a fejlesztést, és némelyik már embereken is végzett kísérleteket.

A kutatást vezető Robert Vassar, a Northwestern Egyetem Feinberg Orvostudományi Karának sejtbiológus professzora az Amerikai Tudományfejlesztési Társaság vancouveri konferenciáján elmondta, az eredmények nem jelentenek piros lámpát a BACE1 gátlók fejlesztésében, csupán annyit, hogy a gyógyszerfejlesztőknek tisztában kell lenniük ezzel a hatással.

AP

A BACE1 enzim a béta-amiloid fehérjék létrehozásában játszik szerepet, amelyek a plakkokat alkotják. A gyógyszer azon az alapelven működik, hogy az enzim gátlásával le lehet lassítani a betegséget, vagy enyhíteni lehet a tüneteit. Vassar kutatásából azonban kiderült, hogy a BACE1 enzim az idegrostok növekedésében is szerepet játszik. A BACE1 tehát olyan, mint egy villanyszerelő, amely az agy „huzalozásában” segít.

Vassar és munkatársai génmódosított egereket vizsgált, amelyek nem rendelkeztek BACE1 enzimmel. Az egerek a szaglórendszere nem megfelelő beidegződésével rendelkeztek. Bár e rendszer útvonalainak kiépülése főként a fejlődés szakaszában következik be, az agysejtek az élet során elpusztulnak és regenerálódnak, ezért folyamatosan szükség van az idegrostok irányítására.

Vassar úgy véli, a BACE1 gátlás az agy más területeit, például a hippokampuszt is érintheti. Az új eredmények megmagyarázhatják, miért mutattak a BACE1 enzimmel nem rendelkező egerekkel végzett korábbi kísérletek bizonyos defektusokat, többek között enyhe romlást a memóriateszteken. Az nem egyértelmű, hogy ugyanez történik-e az emberekben is, és ha így is van, lehetséges, hogy a gyógyszereket ennek ellenére fel lehet használni az Alzheimer-kór ellen. Az új információ abban segíthet, hogy a kutatók meg tudják határozni a megfelelő dózist, és elkerülhetővé tegyék a gyógyszere lehetséges mellékhatásait.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.