Plázs MTI 2012. február. 08. 14:15

Új gyulladásgátlók előállításával próbálkoznak egy nemzetközi programban

A reumás ízületi gyulladás és egyéb gyulladásos megbetegedések lehetséges ellenszereit kutatja az a nemzetközi konzorcium, amely négy évre hárommillió eurós uniós támogatást nyert. A programot Semmelweis Egyetem vezeti.

A projekt része az Európai Unió egyik legújabb tudománypolitikai stratégiájának, amelynek célja a gyorsan fejlődő gazdasággal rendelkező, úgynevezett BRIC-országokkal (Brazília, Oroszország, India és Kína) való együttműködés. A pályázati kiírásban a feltételek között szerepelt a Brazíliával való kooperáció: a kutatási programban, amely az angol elnevezés rövidítése alapján a Tarkinaid nevet kapta, magyar brazil szakemberek mellett részt vesznek németek, olaszok, franciák és görögök is – olvasható az egyetem szerdai közleményében.

HVG archív

A kutatócsoport olyan molekulákat fejleszt, amelyek később gyógyszerként alkalmasak lehetnek arra, hogy a jelenleginél hatékonyabban és olcsóbban gyógyítsák például a reumás ízületi gyulladást. A most induló program alapját a Mócsai Attila, az SE Élettani Intézete docense által vezetett magyar kutatócsoport eddigi eredményei adják.

Az Élettani Intézetben dolgozó csapat egy hazai biotechnológiai céggel együttműködve évek óta foglalkozik ugyanis az úgynevezett kinázokkal. Ezek olyan enzimek, amelyek bizonyítottan szerepet játszanak a gyulladások kialakulásában. Először negyven olyan mesterségesen előállított hatóanyag-molekulát azonosítottak a kutatók, amelyek gátolják a gyulladásos folyamatokban részt vevő enzimeket. Később a negyvenből tizenháromra szűkítették le a vizsgálatot. Ezekről kiderült ugyanis, hogy nagyon hasonlítanak egymásra, és mindegyik egy konkrét, Src nevű kinázcsaládra hat.

Márpedig erről az Src kinázcsaládról - vagyis enzimcsoportról - már korábbi egérkísérletek során kiderült, hogy nagyon fontos szerepet játszik a reumás ízületi gyulladás kialakulásában, sőt feltételezhetően más gyulladásos folyamatokban is.

Mócsai Attila, a konzorcium vezetője elmondta: a nemzetközi program célja ennek a 13 gyógyszerjelölt molekulának a további vizsgálata és optimalizálása.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.