2012. január. 17. 17:11 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 17. 16:57 Plázs

Nemzetközi oktató központot akkreditáltak a debreceni kardiológián

A világ legnagyobb orvostechnológiai vállalata, a Medtronic első kelet-európai akkreditált oktató központja lett a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DEOEC) Kardiológiai Intézetének szív-elektrofiziológiai laboratóriuma; az erről szóló tanúsítványt kedden adta át Jörg Heikenfeld, a cég szívritmus-szabályozó üzletágának regionális vezetője Édes István professzornak, a kardiológiai intézet igazgatójának Debrecenben.

Csanádi Zoltán egyetemi docens, a labor vezetője az átadás alkalmából rendezett sajtótájékoztatón a 21. század kardiovaszkuláris járványának nevezte a pitvarfibrillációt, a leggyakoribb szívritmuszavart. Közlése szerint Európában a lakosság egy százalékát érinti a betegség, amely idős korban jóval gyakoribb.

Jelenleg Európában 5-6 millióra, Magarországon több százezerre tehető a pitvarfibrillációban szenvedők száma, de húsz-harminc év alatt ez a szám 2-3-szorosára nő az elöregedő európai népességben - tette hozzá. Elmondta azt is, hogy a debreceni laboratóriumban tavaly négyszáz beavatkozást végeztek, ebből száz beteget kezeltek a Medtronic által gyártott speciális katéterekkel. A módszer alkalmazásával a betegek 70 százalékánál teljesen és tartósan megszűnt a szívritmuszavar - jegyezte meg.

Csanádi Zoltán emlékeztetett arra, hogy a DEOEC Kardiológiai Intézete nemzetközi szinten is az első olyan központok között van, ahol a pitvarfibrilláció kezelésére a korábban használt katéteres műtéti eljárásokhoz képest újdonságot jelentő rádiófrekvenciás (égetéses) katéterablációval, illetve katéteres úton megvalósuló fagyasztással (cryoabláció) történő kezelési módok közül mindkettőt alkalmazzák.

A pitvarfibrillációt az okozza, hogy a szív megfelelő ritmusát szabályozó elektromos ingerületvezetésben zavarok keletkeznek. Az abláció segítségével ezeket a zavarokat úgy szűntetik meg, hogy fagyasztással vagy rádiófrekvenciás árammal megszüntetik a kóros ingerületkeltő gócokat, illetve egyes esetekben elszigetelik a hibás elektromos működésű szöveteket - magyarázta a szakember.

Hozzátette: a Medtronic által kifejlesztett rádiófrekvenciás, illetve fagyasztásos technikák előnye a korábbi eljárásokhoz képest abban rejlik, hogy az új módszerekhez nem szükséges költséges navigációs berendezés és így sokkal egyszerűbben, gyorsabban és precízebben végezhetők el a beavatkozások. Az új eljárások minden előnyük mellett még olcsóbbak és a beteg számára is kisebb megterhelést jelentenek.

Az oktatóközpont nemzetközi akkreditációja kapcsán Édes István professzor elmondta: a világ legnagyobb orvos-technológiai vállalata oktatóközpontjának lenni, ráadásul a közép-kelet-európai térségben elsőként, fontos elismerése a debreceni kardiológián folyó munkának.

Paragh György, a DEOEC elnöke hozzátette: a korszerű laboratórium kialakítását az elmúlt évek jelentős klinika-fejlesztési programjai tették lehetővé. Emlékeztetett, hogy az Auguszta-program keretében létrejött kardiovaszkuláros és onkológiai központ létrehozása az első és legnagyobb uniós egészségügyi fejlesztés volt Magyarországon.

Tamás Viktor, a Medtronic magyarországi vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a centrumban évente négy-öt tréning megszervezését tervezik, amelyeken alkalmanként kettő-öt szakorvos tud majd részt venni a világ bármely részéről. Előzetesen várakozásaik szerint a résztvevők mintegy 90 százaléka külföldről fog érkezni.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.