Plázs hvg.hu 2011. december. 30. 16:35

Három hónapig biztos nem mondanak fel a rezidensek

A Magyar Rezidens Szövetség úgy döntött, hogy átmenetileg három hónapra felfüggeszti a letétbe helyezett felmondólevelek élesítését - jelentette be Papp Magor, a szövetség elnöke pénteki sajtótájékoztatóján.

Hónapok óta tart a kormány és a rezidensek közötti háború, ám most három hónapra felfüggesztették, addig legalábbis nem élesednek a letétbe helyezett felmondólevelek – jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke.

Papp Magor elmondta, Szócska Miklós egészségügyi államtitkártól előző nap érdemi ajánlatot kaptak, de a felmondólevelek későbbi aktiválását a tárgyalások eredményességétől teszik függővé. A szövetség elnöke arra is kitért, hogy a Magyar Orvosok Szövetsége által meghirdetett, az önkéntes túlmunka visszamondásáról szóló akció ettől függetlenül továbbra is érvényben marad.

"Az elmúlt 24 órában maratoni konzultációsorozatot folytattunk az Élhető Magyar Egészségügyet mozgalomban részt vevő orvoskollégákkal. Egyeztetést folytattunk a Magyar Orvosok Szövetségével, valamint a rezidensszövetség elnökségével is" – közölte Papp Magor. Mint fogalmazott, ha érdemi segítséget kapnak munkájuk folytatásához, és tovább tudnak dolgozni, akkor maradnak. "Ehhez azonban 23 év tanulást és munkát követően nagyobb megbecsültséget kell kapjon egy szakorvos, mint az, aki 8-12 évet tanult."

Papp kitért arra is, jól mutatja az egészségügy helyzetét, hogy 2011-ben körülbelül 1200 orvos döntött úgy, hogy külföldön vállal munkát. Ez megdönt minden korábbi migrációs rekordot.

Papp Magor a mai sajtótájékoztatón
MTI / Máthé Zoltán

Már csütörtökön fordult a kocka, a kormánnyal való hosszú csatározások után a rezidensek úgy döntöttek, hogy mégsem aktiválják korábban benyújtott felmondóleveleiket januárban, csak akkor még nem volt nyilvános, hogy ez a felfüggesztés három hónapra szól. A gyors döntés azután született meg, hogy az egészségügyi miniszter csütörtök délután tartott sajtótájékoztatót, amelyen Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke is megjelent, majd az egészségügyi államtitkár invitálására zárt ajtók mögött tanácskoztak. Három óra múlva Papp Magor  jelentette be, hogy egy teljes orvostársadalmat érintő, alapbérrendezésre vonatkozó ajánlatot kaptak, amelyet megfontolnak. A rezidensszövetség elnöke ennél többet nem árult el, azt sem, hogy a követelt összegekhez hasonló ajánlatot kapott-e, csak annyit mondott, "jelentős bérrendezésre" van kilátás.

Pénteki interjújában Orbán Viktor is kitért a rezidenskérdésre. Az MR1-Kossuth Rádióban arról beszélt, hogy a zsarolás nyelvén nem hajlandó beszélni, megállapodásra kell törekedni. Az első feladat, hogy akárhogyan is döntenek a rezidensek, ne maradjon ellátatlan beteg, ennek érdekében a kabinet meg is hozta a szükséges döntéseket, és felálltak az egészségvédelmi akciócsoportok. "Annyit kérek az orvosoktól, hogy lássák be: egy kuplerájt örököltünk, addig nem tudok jó lelkiismerettel foglalkozni az orvosok bérével, amíg a kórházak adósságban úsznak. 2012-re nézve van annyi pénz, hogy elfogadható béremelést tudjunk adni azoknak az orvosoknak, akik valóban a magyar egészségügyben akarnak dolgozni."

Utolsó pillanatban kapcsoltak: akcióterv készült

Orbán Viktor szóvivőjén keresztül jelentette be, hogy akciótervet dolgoznak ki a rezidenselvándorlásra, az ÁNTSZ pedig felméréseket készít két hete arra az esetre, ha januárban tömegesen mondanának fel a rezidensek. „Megvannak a forgatókönyvek arra az esetre is, ha egy intézményben csak néhány orvos mond fel, és arra is, ha esetleg annyian, hogy ideiglenesen le kell állítani az intézmény működését. De részleteket nem szeretnék most elárulni” – mondta a Magyar Kórházszövetség elnöke a hvg.hu-nak annak az akciótervnek a részleteivel kapcsolatban, aminek kidolgozására Orbán Viktor utasította Navracsics Tibor közigazgatási minisztert.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?