A Magyar Rezidens Szövetség tisztában van az ország gazdasági helyzetével, ám ha Magyarországon továbbra sem veszik elég komolyan az egészségügyi dolgozók felmondási akcióját, itthon is könnyen odáig fajulhat a helyzet, mint Szlovákiában, mert a kollégák egyre elkeseredettebbek - mondta Papp Magor, a szervezet elnöke.
A szomszédos országban most "élesednek be" a felmondások, és az egészségügyi válság miatt szükségállapot bevezetése fenyeget Szlovákiában - emlékeztetett. A felmondások "aktiválása" itthon is közelít, bő egy hónappal az akció vége előtt az egészségügyi dolgozók egyre elkeseredettebbek, teljes kórházi részlegek csatlakoznak – tette hozzá.
"Meg kellett húzzuk a határt, amennyinél egy orvos nem kereshet kevesebbet. A kollégák nem fogják felvállalni, hogy 2012. január elsejétől is kevesebbet keressenek, mint Magyarországon egy utcaseprő, vagy egy krumplisütő" - fogalmazott.
Papp Magor közlése szerint valamennyi tárgyaláson jelezték: tisztában vannak az ország gazdasági helyzetével. Mint mondta: nincsenek irreális elvárásaik. Ha az ágazat vezetése végre bemutatná az egészségügyi dolgozók életpályamodelljét, és annak első lépése január elsejével életbe is lépne, akkor az képes lenne csökkenteni az orvosok elvándorlását - tette hozzá.
A szövetség elnöke szerint, ha elsőként a legnehezebb helyzetben lévő, vagyis a közalkalmazotti bérért dolgozókon segítenek, "az alkalmas lehet a tűzoltásra". Ezzel együtt viszont láthatóvá kell tenni a következő lépcsőket is, a 28 ezres orvostársadalom számára kell biztosítani egy elfogadható bérszínvonalat – emelte ki Papp Magor, megjegyezve: "nem luxusautóért, hanem a megélhetésért harcolnak".
Eközben a rezidensszövetség elnöke szerint Szócska Miklós egészségügyi államtitkár több mint két hónapja nem egyeztetett velük, nem is próbálja megoldani a helyzetet.
Szlovákiában az egészségügyi ágazatban annak következtében alakult ki válsághelyzet, hogy a kormány és az Orvosi Szakszervezeti Szövetség nem tudott megegyezni a kórházi orvosok követeléseiről. Szeptemberben körülbelül kétezer kórházi orvos felmondott a munkahelyén. A felmondási idő november végén lejár, így orvoshiány miatt több kórház nem tudná ellátni feladatait.
Szombat este a szlovák kormány rendkívüli ülésén, Pozsonyban úgy döntöttek: egyelőre nem hirdetnek ki szükségállapotot az egészségügyben kialakult válság miatt. Iveta Radicová miniszterelnök közölte: a kabinet hétfőn újra rendkívüli ülést tart, hogy áttekintse a helyzetet.