Plázs MTI 2011. november. 22. 08:01

Kiderült, mitől lett probléma a foghíjasság

A modern ember állkapocs- és foghíjproblémái valószínűleg a földműves életmód következményei.

Brit kutatók szerint az állkapocs azt követően rövidült meg és szélesedett ki, hogy az ember átállt a földművelő és állattenyésztő életmódra.

A jelenség hátterében valószínűleg az áll, hogy a földművesek étele már jobban feldolgozott volt, mint a vadászoké és a gyűjtögetőké, így csökkent az állkapocs terheltsége - fejtette ki Noreen von Cramon-Taubadel, a Kent Canterbury Egyetem munkatársa az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) közölt tanulmányában.

Cramon-Taubadel a világ különböző területeiről származó, összesen tizenegy korai emberi populáció tagjainak múzeumokban lévő maradványait vizsgálta meg. Hatan földműves, öten pedig vadászó és gyűjtögető életmódot folytattak. A vadászok és gyűjtögetők állkapcsa hosszabb és szűkebb volt, mint a többieké.

Magyar Természettudományi Múzeum

Vélhetően a földműveseknek már rövidebb ideig és kevésbé intenzíven kellett megrágniuk az ételt. Ez a csökkent biomechanikus terheltség vezetett az állkapocscsont megváltozásához. Megrövidülése miatt kevesebb hely maradt a fogaknak, ezért alakulthatak ki a ma gyakran megfigyelhető foghíjak.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.