Plázs MTI 2011. november. 07. 10:02

Putnokon még szmogveszély van

Az országban már csak a Borsod megyei Putnokon veszélyes a szálló por miatt a levegő minősége az Országos Környezet-egészségügyi Intézet (OKI) adatai szerint, de négy dunántúli és öt északkeleti településen még egészségtelen szintet mutatnak a műszerek. Hétfőn reggelre Nyíregyháza levegője is kitisztult, így ezért megszüntették a szmogriadót.

Az OKI honlapján található hétfő reggeli értékelés szerint a levegő minősége veszélyesnek számít Putnokon - a legfrissebb mérési adatok alapján készült térképen a települést piros színnel jelölték -, itt a szálló por (PM10) koncentrációja a köbméterenkénti 100 mikrogramm felett van.

A térképen narancssárga jelöléssel, vagyis egészségtelennek számító értékkel szerepel Salgótarján, Sajószentpéter, Miskolc, Oszlár és Debrecen, a Dunántúlon pedig Várpalota, Székesfehérvár, Pécs és Sopron. Ezeken a településeken a szálló por köbméterenkénti koncentrációja 75 és 100 mikrogramm között van.

MTI / Vajda János

A miskolci városháza hétfőn reggel szüntette meg a Búza téri és a Lavotta utcai automata mérőállomás adatai alapján a riasztási fokozatot, ugyanakkor a tájékoztatási fokozat érvényben van - közölte a szóvivő. Nyíregyházán is hétfőn reggeltől szűnt meg a szmogriadó.

Az OKI a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el. A kék szín az elfogadható minőséget jelöli, ilyenkor a szálló por koncentrációja köbméterenként kevesebb 50 mikrogrammnál. A zöld szín azt mutatja, hogy a levegő minősége "kifogásolt", ez köbméterenként 50 és 75 mikrogramm közötti értéket jelent. Narancssárga színnel jelölik az "egészségtelen" szintet, míg a legmagasabb, a negyedik szint a piros színű "veszélyes" kategória. Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

 

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.