Ha valaki dobszerű szívverést érez a mellkasában, légszomjat és mellkasi fájdalmat tapasztal és szédül, lehetséges, hogy az egyik gyakori, veszélyes szívritmuszavarban, pitvarfibrillációban szenved.
A pitvarfibrilláció idősebb korban gyakoribb, szélsőségesen felgyorsult szívverés. Az állapot következtében vér gyűlhet fel a szív felső pitvaraiban, növelve a vérrögképződés kockázatát, ami viszont akár stroke kialakulásához is vezethet. Magyarországon körülbelül 200 ezer embert érint a betegség, és a szakértők szerint a népesség elöregedésével ez a szám várhatóan tovább nő a következő 40 évben.
A pitvarfibrilláció krónikus kimerültséget és bénító fájdalmat okozva a betegek életminőségét is negatívan befolyásolja. Bruce Wilkoff, az amerikai szívritmus társaság elnöke megpróbálja felhívni a lakosság figyelmét a szívritmuszavarra utaló előjelekre, a kockázatra és az akár életeket mentő kezelési módszerekre. A lehetséges előjelek közé tartozik a doboláshoz vagy vergődő halhoz hasonló kalapálás a mellkasban, gyakori szívdobogásérzés, fizikai megerőltetést követő légszomj, csökkent mozgáskapacitás, mellkasi fájdalom, ájulás vagy szédülés.
Az elérhető kezelésekkel kordában lehet tartani ezeket a tüneteket, helyre lehet állítani a normális szívritmust, meg lehet előzni a vérrögképződést és a stroke-ot. Egyesek hajlamosabbak a pitvarfibrillációra, mint mások. A leggyakoribb kockázati tényezők közé tartozik például a 60 évnél magasabb életkor, a cukorbetegség, más szívpanaszok és a magas vérnyomás, a pajzsmirigybetegség, a krónikus tüdőbetegség, az alvási apnoé, a mértéktelen alkoholfogyasztás és serkentőszerek fogyasztása, valamint súlyos betegségek és fertőzések.