Plázs MTI 2011. augusztus. 31. 11:19

Emberkísérlet Guatemalában: szifilisszel fertőztek meg rabokat 55 éve

Súlyos etikai vétséget követtek el amerikai tudósok Guatemalában az 1940-es években, amikor kísérletben szándékosan fertőztek meg szifilisszel rabokat és pszichiátriai betegeket - derült ki egy szakértői jelentésből.

A bioetikai ügyek kivizsgálására Barack Obama amerikai elnök hozott létre bizottságot. A testület megállapítása szerint a közép-amerikai országban dolgozó amerikai tudósok 1946 és 1948 között körülbelül 5500 embert vontak be a titokban folytatott kísérletbe, úgy, hogy a résztvevőket nem tájékoztatták arról, pontosan mi történik velük - hasonlóképpen azokhoz a vizsgálatokhoz, amelyeket magában az Egyesült Államokban végeztek akkortájt.

A kutatás során azt tesztelték, hogy mennyire hatékony a penicillin az elsősorban nemi úton terjedő betegségek, köztük a vérbaj kezelésére, illetve megelőzésére. A vizsgálati alanyok közül körülbelül 1300 embert fertőztek meg szándékosan, a legtöbb esetben szifilisszel: vagy oltással adták át nekik a kórt, vagy már fertőzött személyekkel - például prostituáltakkal - kerültek nemi kapcsolatba.

A bizottsági jelentés szerint 83 ember halála hozható összefüggésbe a törvénytelen kísérletekkel.

Guatemalai börtön napjainkban
MTI/EPA

A bioetikai ügyek vizsgálatára felkért szakemberek szerint a nemi úton terjedő betegségek, mint például a szifilisz tanulmányozása fontos tudományos cél volt akkoriban, de a kísérletek lefolytatásának módjára nincs ésszerű magyarázat. "Rossz tudományos elgondolás volt. Az etikai megközelítéstől függetlenül, tisztán tudományos nézőpontból szemlélve is teljesen értelmetlennek tűnik" - fejtette ki Nelson Michael bizottsági tag.

A végső jelentés az ügyről decemberre készül el.

Guatemala elítélte az amerikai Országos Egészségügyi Intézet által finanszírozott kísérleteket, és azokat az emberiesség elleni bűncselekménynek minősítette. A közép-amerikai ország saját vizsgálatot indított. A kormány közölte, igyekeznek megállapítani, hogy milyen következményekkel jártak az embertelen kísérletek a kutatási program néhány túlélője, illetve családtagjaik esetében. Öt, ma már a 80-as éveik közepén járó férfiról van szó: tervek szerint októberben hozzák nyilvánosságra a rajtuk elvégzett orvosi vizsgálatok eredményét.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.