Plázs MTI 2011. július. 28. 19:45

Kiirtották a méteresre is megnövő emberi parazitát Ghánában

Jimmy Carter borzadva nézte az 1980-as években, amint egy hosszú féreg kimászott egy asszony mellkasából Ghána egyik északi, eldugott vidékén. A volt amerikai elnök eltökélte, hogy fellép a betegség kiirtásáért, és úgy vélte, ez a harc tíz évig fog tartani.

Huszonhárom évi kemény munka után csütörtökön Ghána végül győzelmet hirdetett a guineaféreg (más néven medinaféreg, dracuncula medinensis) nevű fonalféregfajta okozta kór felett. „Ghánának a guineaféreg okozta betegség felett aratott győzelme figyelmeztető jel a világ és más, járványoktól szenvedő országok számára, hogy kemény munkával, politikai elkötelezettséggel és a nemzetközi közösség támogatásával a legnagyobb kihívásokat is le lehet győzni” – hangsúlyozta a 86 éves Carter az atlantai Carter Központ által kiadott közleményben.

Féreg eltávolítása Ghánában.
AP

John Mahama alelnök jelentette be az észak-ghánai Tamale városában, hogy a nyugat-afrikai országban 14 hónapja nem észleltek új eseteket, ami azt jelzi, hogy megszűnt a dracunculiasis nevű féregbetegség. Ghánában 1989-ben 180 ezer megbetegedés volt, 2005-ig csak néhány száz. 2007 januárjában több mint ezer új esetet jelentettek az ország északi részében, amit Carter nemzetközi kampányában „a legnagyobb elkeseredésünknek” nevezett.

A guineaféreg petéit a vízibolha terjeszti, és akkor kerül a szervezetbe, amikor az emberek állatokkal közösen használt vízforrásokban fürdenek, mossák a ruháikat és ezt a vizet isszák, azaz a legszegényebbek betegsége. A lárvák az emberi szövetben kelnek ki és szaporodnak, majd az akár egy méteresre is megnövő féreg a bőrön át – legtöbbször a kézen és a lábon át - kirágja magát, miután peték ezreit hagyja a szervezetben. A féreg okozta fájdalom akár három hónapra is munkaképtelenné teszi az embereket. Egy féreg egymillió pete lerakására is képes.

A medinaféreg okozta betegség nem halálos, gyógyszer és védőoltás nincs ellene. Ehelyett vízszűrőket osztanak ki és enyhe hatású rovarirtóval irtják a hordozóját a vizekben. A falusiak figyelmét felhívják, hogy csak biztonságos vizet igyanak, és ne használjanak fertőzött vizet.

Carter szerint a 2007-es átmeneti visszaesés azért következett be, mert kevés figyelmet szenteltek ezeknek az egyszerű lépéseknek, inkább a drága vízellátó rendszerekre fektették a hangsúlyt. A guineaféreg továbbra is járványt okoz a nemrégiben függetlenné vált Dél-Szudánban, Mali és Etiópia egyes eldugott csücskeiben. Csádban szintén izolálták nemrégiben a kórokozót. Tavaly 804 esetet jelentettek ezekből az országokból. Amikor Carter elkezdte a betegség elleni hadjáratát, 23 afrikai és ázsiai országban 3,5 millió megbetegedés volt.

A dracunculiasis nevű féregbetegség lehet az első, parazita okozta betegség - és az 1979-ben felszámolt himlő után a második betegség -, amelyet sikerül világszerte felszámolni.

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.