2011. július. 01. 12:24 Medipress Utolsó frissítés: 2011. július. 01. 12:23 Plázs

Személyiségünktől függ, hogy hűségesek tudunk-e lenni

Egy friss tanulmány azt vizsgálta meg, hogy a nemekből fakadó különböző személyiségvonások mennyire befolyásolhatják a hűtlenség megjelenését egy kapcsolatban.

Az Indiana Egyetem Szexológiai Központja, a Kinsey Kutatóintézet, valamint a Guelph Egyetem kutatói az elsők, akik a párok eltérő neméből fakadó személyiségjegyeknek a hűtlenségre gyakorolt hatását vizsgálták. Az Archives of Sexual Behavior című online lapban megjelent tanulmány szerint ezek a személyiségvonások döntőbb befolyással bírnak egy párkapcsolatra, mint bármely egyéb tényező.

Az online tanulmány 506 átlagosan 33 éves férfi, és 412 átlagosan 28 éves nő megkérdezésével készült, akik magukat heteroszexuálisnak vallották, és monogám kapcsolatban éltek. A tanulmány rákérdezett a résztvevők vallására, iskolai végzettségére, jövedelmére, szexuális szokásaira, kapcsolatuk minőségére, továbbá arra is, hogy csalták-e már meg a jelenlegi párjukat.

A korábbi vizsgálatokhoz hasonlóan a mostani sem talált túl nagy számbeli különbséget a hűtlenség megjelenése terén férfiak és nők között, ugyanakkor a nemek között eltérés mutatkozott a félrelépés okaiban, mert míg a férfiaknál az új helyzetből adódó szexuális izgalom és változatosság volt a fő mozgatórugó, addig nőknél inkább a társukkal való kapcsolat megromlása, az intimitás hiánya állt a háttérben. „Ha a nők a kapcsolatukban nem kapják meg a kellő intimitást, az összetartozás érzését, akkor megpróbálják azt máshol megszerezni” – fejtette ki Kristen Mark, a tanulmány szerzője. Majd hozzátette: „Másrészt, akik otthon nem találják már elég izgalmasnak a szexet, szívesebben keresnek új kapcsolatot valaki mással, minthogy a párjukkal beszélják meg, mivel dobhatnák fel szexuális életüket. Egy új partnernél ráadásul tiszta lappal lehet indulni minden tekintetben.”

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.