2011. június. 06. 12:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 06. 12:33 Plázs

Egy maláj városban betiltották a dohányzást

A világörökség részét képező Malacca City lesz Malajzia első dohányzásmentes városa, amelynek öt zónájában, összesen 338 hektárnyi területen is teljesen betiltják a dohányzást.

A délkelet-ázsiai ország egészségügyi minisztere hétfőn jelentette be, hogy június 15-től tilos lesz rágyújtani Malacca állam félmillió lakosú fővárosának egyes körzeteiben. Liow Tiong Lai elmondása szerint a lépéstől egyrészt a turisták számának növekedését várják, másrészt remélik, hogy a tiltás segít majd visszaszorítani a dohányzást a meglehetősen rossz statisztikákkal rendelkező országban. Mint hozzátette, a tilalom a műemlékek állagának megóvását is szolgálja. "Friss levegőt és tiszta környezetet szeretnénk teremteni a turisták és a malajziaiak számára egyaránt, hogy élvezhessék a történelmi várost" - fogalmazott. 

A dohányzásmentes övezet lefedi Malacca történelmi belvárosának 4,2 négyzetkilométeres területét, valamint négy további körzetet Malacca állam déli részén, összesen 338 hektáron. A kilátásba helyezett bírság 300 maláj ringgit (18 ezer forint), a maximális büntetés azonban elérheti az 5000 ringgitet (300 ezer forint). 

Malacca főminisztere, Mohamad Ali Rustam a Star Daily című lapnak elmondta, hogy az államban további turisztikai helyszíneket is dohányzásmentessé terveznek nyilvánítani. Malacca több mint 500 éven át szolgált a Kelet és Nyugat közötti kereskedelem és kulturális kapcsolatok fontos helyszínéül. A 15. században itt alapították meg a maláj szultánságot, amelyet a következő század elején a portugálok és a hollandok meghódítottak. 

Az UNESCO 2008-ban vette fel Malaccát és a közeli Georgetownt a világörökségi helyszínek listájára, a Malacca történelmi negyedében zajló fejlesztések miatt azonban a közelmúltban felmerült e város listáról való levétele.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.