2011. május. 04. 15:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. május. 05. 13:16 Plázs

Vége a hízásnak: lehet, hogy jó zsírrá alakítható a rossz zsír

A barna zsírszövet égeti a kalóriát, míg a fehér tárolja. Kutatók most azt vizsgálják, hogyan alakíthatók át az emberi testben a kérdéses zsírszövetek, megelőzve ezzel az elhízást.

Az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói patkányoknál értek el igazi áttörést az elhízás kezelésére vonatkozóan, ám reményeik szerint embereknél is működhet majd az új módszer, amit ennek alapján fognak kifejleszteni. A kísérlet során az étvágyhoz köthető egyik protein kifejeződésének módosítása nemcsak csökkentette az állatok által felvett kalória mennyiségét, és így testsúlyukat is, a test zsírösszetétele is átalakult. A BBC által idézett tanulmány eredetileg a Cell Metabolism folyóiratban jelent meg, kiemelve, hogy a „rossz” fehér zsír „jó” barna zsírrá változott.

A barna zsír csecsemőknél még bőven megtalálható, a testhő előállítására és a kalóriák elégetésére használják fel. A későbbiekben azonban a barna zsír nagyrészt eltűnik, helyébe lép a fehér zsír, amely általában a derék körül halmozódik fel. Szakemberek rájöttek, ha a szervezetet a fehérnél több barna zsír előállítására sarkallják, az segíthet szabályozni a testsúlyt, és megakadályozni az elhízást, illetve az azzal járó egészségügyi problémákat, mint például a felnőttkori cukorbetegséget.

Több kutatócsoport is vizsgálja, hogyan lehetne ezt a klinikai gyakorlatban is alkalmazni. Sheng Bi és csapata a Johns Hopkins Egyetemen úgy vélekedik, hogy sikerrel jártak. Kísérletükben megfigyelték, hogy egy étvágystimuláló protein, a neuropeptid Y (NPY) "elnyomása" csökkenti-e a testsúlyt patkányoknál. Kiderült, hogy a rágcsálók étvágya csökkent (és így kevesebbet is ettek), amint a nevezett protein kevésbé volt aktív. A kísérleti patkányok még magas zsírtartalmú táplálkozás mellett is kevésbé híztak, mint "normális" társaik. Emellett amikor a patkányokat több órán át hidegben tartották, a kezelt állatok több hőt termeltek, mint a kontrollcsoport. Majd kiderült, a fehér zsír egy részét barna zsír váltotta fel a "megbuherált" patkányoknál.

A kutatók abban reménykednek, mindezt sikerül elérni embereknél is, mégpedig úgy, hogy barnazsír-őssejteket fecskendeznek a páciensekbe, hogy elégessék a fehér zsírt, így érve el a kívánt súlycsökkentést. Tehát, ha sikerülne az emberi szervezetben ez az átalakítás, a rajtunk lévő zsírszövet elégetné, ahelyett, hogy eltárolná a kalóriát, megelőzve ezzel az elhízást. A további kutatásokból kiderül majd, van-e erre esély.