Plázs hvg.hu 2011. április. 11. 14:29

Már megint egy tévhit, aminek ne dőljünk be

Már megint egy félrevezető körlevél, amely újszerű megközelítésben vizsgálja az étkezést és a folyadékfogyasztást. Arra buzdít ugyanis, hogy hideg víz helyett inkább meleget igyunk, megelőzve ezzel az infarktus kialakulását. A levél valóságtartalmát a Snopes.com városi legendákkal foglalkozó oldal is megkérdőjelezte.

"Legjobban tesszük, ha forró levest vagy forró vizet iszunk az étel után" – áll az ominózus levélben, amely Infarktus és a meleg víz ivása címmel kering az interneten, vagy érkezik meg elektronikus postaládánkba valamelyik jóakarónknak köszönhetően. A figyelmeztető írás magyarázatot is ad arra, miért ne igyunk hideg vizet egy kiadós ebéd után. A hideg italok ugyanis megszilárdítják a zsírokat az ételben, ettől lelassulnak az emésztési folyamatok, a belek falán a megdermedt zsír pedig lerakódik, elősegítve a rák és a szívinfarktus kialakulását – olvasható a minden tudományos bizonyítékot mellőző körlevél.

A levél valóságtartalmát a Snopes.com városi legendákkal foglalkozó oldal is megkérdőjelezte. De, nézzük, mi is ezzel a gond, azon túl, hogy elégé zavaros a leírás. A levél ott téved, hogy a zsírokat a vékonybélben emésztjük meg, és a felszívódása is itt történik. Az epesavak hatására pedig apró zsírcseppekre esnek szét, majd ezek további emésztését a lipáz enzimek végzik el. 

Továbbá a "zsírok" nem rakódnak le a belek falán. Az enzimek működését befolyásolja ugyan a hőmérséklet, azonban a testben lévő hőmérséklet gyakorlatilag állandó, azt érdemben nem befolyásolja egy pohár hideg víz. Elméletben lehet annyi jeges vizet inni, ami lassíthatja az emésztést, de később a test visszanyeri a hőmérsékletét, és a zsírok felszívódnak. 

Az infarktussal kapcsolatban jó tudni, hogy kockázatát valóban növelheti a nagyobb mennyiségű koleszterin (állati eredetű táplálékban fordul elő, főleg tojásban, tejtermékekben) és triglicerid (úgynevezett neutrális, a táplálkozás során felvett zsírok) fogyasztása, mert ez elősegítehti az érelmeszesedést. Így az erek belső átmérője csökken, s ha a koszorúerek hirtelen elzáródnak, infarktus alakulhat ki.

A levél egyetlen pozitívumaként talán azt lehetne megemlíteni, hogy valamelyest valós leírást ad a szívinfaktus tüneteiről.