2011. március. 18. 17:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 18. 17:59 Plázs

Megvan a tavaly betiltott gyógyszer helyettesítője

A cukorbetegség kezelésére kifejlesztett pioglitazone hatóanyagú, Actos néven forgalmazott gyógyszer lehet a legjobb alternatíva a tavaly betiltott Avandia szer helyett – számolt be róla a BBC News.

 A pioglitazone vércukorszint-csökkentő hatóanyag, amelyet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére alkalmaznak, ugyanis elősegíti a szervezet által termelt inzulin hatékonyabb hasznosítását. Itthon is kapható, de vényköteles gyógyszer. Egyik ismert mellékhatása, hogy növeli a szívelégtelenség kockázatát.

A University of East Anglia kutatói 800 ezer beteg adatainak az elemzése során azt találták, hogy a roziglitazon a pioglitazone nevű hatóanyaggal szemben a szívroham kockázatát 16 százalékkal, a szívelégtelenségét 23 százalékkal, a korai halál kockázatát pedig 14 százalékkal növelte. Éppen ezért a szakértők inkább az utóbbi szedését ajánlják, amely lehetséges alternatíva lehet a cukorbetegek kezelésben, annak ellenére, hogy ez a szer is növelheti a szívelégtelenség kockázatát. A gyógyszert szedő betegek amúgy kevesebb szívproblémáról számoltak be.

Még tavaly döntött úgy az európai gyógyszerhatóság (EMA), hogy kivezetik a patikákból a GlaxoSmithKline brit gyógyszergyártó rosiglitazon hatóanyagú gyógyszerét, ugyanis az szívrohamot és stoke-ot okozhat. A tiltás addig marad érvényben, amíg nincs elegendő adat arra vonatkozóan, hogy a szer hatékonysága ellensúlyozza a kockázatokat.

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) az európai bejelentéssel egy időben közölte, hogy a tengerentúlon szigorúan korlátozzák a gyógyszer szedését, de nem tiltják be. Az FDA döntése értelmében az Avandiát kizárólag a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére lehet használni, olyan betegeknél, akiknek más szer nem segít a vércukor szinten tartásában. 

A gyógyszer amúgy népszerű volt, 2009-ben például 1,2 milliárd dolláros bevételt jelentett a brit gyógyszergyártónak.

Nem ez volt az első eset, hogy már forgalomban lévő gyógyszert tiltottak be a hatóságok. Mert hiába előzi meg számtalan klinikai kísérlet a gyógyszer patikai megjelenését, lehetnek olyan mellékhatásai at orvosságnak, amelyek csak akkor derülnek ki, amikor már milliók szedik.   

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.