2011. február. 04. 22:01 Medipress Utolsó frissítés: 2011. február. 04. 22:04 Plázs

Cukorbetegség: közel a megoldás?

Az inzulinnal ellentétes hatású hormon gátlásával ellensúlyozni lehetne az 1-es típusú cukorbetegséget – állítják a Texasi Egyetem kutatói.

Roger Unger professzor és munkatársai egérkísérletek eredményei szerint az inzulinhiány nem okoz tüneteket, amennyiben azzal ellentétes glukagon nevű hormon működését gátolni lehet. A glukagon, melyet az inzulinhoz hasonlóan szintén a hasnyálmirigy termel, egészségesekben a vércukorszint leesésének kivédéséért felelős. Az 1-es típusú cukorbetegekben viszont a normálisnál magasabbra növeli a vércukor szintjét.

A Diabetes februári számában megjelent tanulmány szerint az inzulin, a korábbi vélekedéssel ellentétben, az élethez nem elengedhetetlen fontosságú. Az 1-es típusú cukorbetegség kezelésének alapja évtizedek óta az inzulin. Azonban a tanulmány kimutatta, hogy saját inzulin hiányában, amennyiben a glukagon működését gátolják, helyreáll a szervezet cukorháztartása. Normális esetben a két hormon egymás hatását kiegyenlíti: amennyiben lecsökken a vércukor szintje, a glukagon mozgósítja a máj tartalékait, a túl magas szinttől viszont az inzulin véd, amely inkább a raktározást, a vérből való eltávolítást segíti elő.

Az 1-es típusú cukorbetegségben, amely az Egyesült Államokban mintegy 1 millió embert érint, a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei pusztulnak el. Ezt az kiesést külső inzulin bevitelével pótolják, ami segíti a cukoranyagcserét, szabályozza a vércukorszintet, és megakadályozza a diabéteszes kóma kialakulását. Emellett természetesen étrendi megszorításokat is alkalmazni kell.

Az új vizsgálat szerint, amennyiben egerekben mindkét hormonális válasz elveszik, nem alakul ki cukorbetegség. Az eredményeknek a jövőben akár terápiás eredménye is lehet, így nem kizárt, hogy a kutatók egy lépéssel közelebb kerültek az 1-es típusú cukorbetegség gyógyításához.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.