2011. február. 04. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 04. 10:23 Plázs

Az 1-es típusú cukorbetegség és vírusfertőzések kapcsolatát igazolták

Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyerekek csaknem tízszer nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg egyes vírusokkal, például náthavírussal, mint egészséges társaik - állapították meg tanulmányukban ausztrál kutatók.

A kutatás eredményeit a British Medical Journal (BMJ) című orvosi folyóirat pénteki számában ismertették. Ausztrál kutatók 26 korábban megjelent tanulmányt elemeztek, melyekben a páciensek vér- és székletmintáiban tesztelték az enterovírusoktól származó fehérjéket és genetikai anyagot. Az enterovírusok igen gyakori vírusok, amelyek megfázáshoz vagy influenzaszerű tünetekhez vezetnek, izomfájdalmat, kiütést vagy éppen agyhártyagyulladást okoznak.

A felmérésekbe összesen 4448 embert vontak be, akik között diabétesszel és anélkül élő páciensek is voltak. Az elemzés egyértelmű összefüggést talált a cukorbaj és az enterovírusok jelenléte között, ám nem ok-okozati kapcsolatot. A tanulmány megmutatta, hogy 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyerekek csaknem tízszer nagyobb valószínűséggel fertőződtek meg enterovírusokkal, mint egészséges társaik. Az összefüggés jellege tisztázatlan, ezért az eredmények nem tekinthetők bizonyítéknak arra, hogy a diabéteszt enterovírusok okoznák.

A becslések szerint jelenleg 285 millió embernek van cukorbetegsége világszerte, ez a szám 2030-ra 438 millióra emelkedhet. A diabéteszes esetek 90-95 százaléka 2-es típusú, felnőttkori cukorbaj, a többi 1-es típusú és már a gyerekkorban jelentkezik.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.