2011. február. 01. 13:06 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 01. 13:02 Plázs

A terhességi cukorbetegség később is kockázatot jelent

Nagyobb a kockázata, hogy később 2-es típusú diabéteszük lesz azoknak a nőknek, akiknél várandósságuk idején terhességi cukorbetegség alakul ki, mégis keveseknél végzik csak el a szülés utáni szűrést - állapították meg amerikai kutatók.

A Quest Diagnostics nevű, laboratóriumi teszteket gyártó óriáscég megrendelésére készült felmérésben 900 ezer terhes nő egészségügyi adatait elemezték. A tanulmány eredményét az Obstetrics and Gynecology című szakfolyóirat legutóbbi számában ismertették.
   
A terhességi cukorbetegségben szenvedő nők mintegy felénél a szülést követően 2-es típusú diabétesz fejlődik ki egy éven belül. A Quest felmérése szerint a jelentős kockázat ellenére a szülés utáni 6 hónapban az amerikai kismamák csupán 19 százalékánál végzik el a cukorterheléses tesztet.
   
A vizsgálatból az is kiderült, hogy bár a nők 2-10 százalékánál kialakul terhességi cukorbaj, várandósságuk alatt is csak minden harmadik leendő anyánál végezték el a tesztet. Egyeseknél az orvos nem látott emelkedett kockázatot, ezért nem rendelte el a tesztet, mások orvosuk tanácsa ellenére maradtak távol a vizsgálattól.
   
A szakemberek azt javasolják, hogy a megnövekedett családi leterheltség ellenére szánjanak az anyák időt heti négyszer félórányi mozgásra, és testsúlyuk 5-7 százalékos csökkentése is előnyösen hat vércukorszintjükre.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.