2011. január. 17. 15:23 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. január. 17. 15:23 Plázs

GfK: egymillióan nem tudják itthon, hogy krónikus betegek

Magyarországon a 15 év felettiek több mint 40 százaléka szenved valamilyen krónikus betegségben. További egymillióan vannak, akik nincsenek tisztában az állapotukkal, vagyis nem tudnak arról, hogy valamilyen betegségük van - derül ki a GfK HealthCare legfrissebb adataiból.

A GfK közleménye emlékeztet, hogy egyre több tanulmány jelenik meg arról: a fejlett világ egészségügyi rendszereinek legnagyobb terhe a krónikus betegségek kezeléséből ered. Ez pedig a teljes ellátás költségeinek legalább háromnegyedéért felelős.

Az elmúlt három év vizsgálatai alapján itthon a 15 év felettiek 41 százaléka szenved valamilyen krónikus betegségben. A 15 és 29 évesek körében az allergiás megbetegedés - 8 százalékos - a leggyakoribb, ezt követi a szorongás, a depresszió, illetve az érintettek 6 százalékánál megjelenik a magas vérnyomás is. A 30-39 évesek között a migrén és a gyakori fejfájás a legelterjedtebb, míg a 40-49 éves korcsoportban a magas vérnyomás vezeti a listát.

A kutatás szerint emellett sok, legalább egymillió olyan beteg van, aki nincs tisztában állapotával, nem tud arról, hogy valamilyen betegsége van. Az, hogy egy betegség felfedezési, majd kezelési aránya mekkora a lakosságon belül, a GfK Hungária vizsgálatai alapján összefügg az adott betegség ellátórendszerének állapotával is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.