„Nagyjából zsírt zsírral eszem, mégis 20 kilót fogytam”
Szigorú hús-, zöldség- és gyümölcsdiétát javasolnak civilizációs betegségeink visszaszorítására a paleolit táplálkozás támogatói. A témáról több könyv megjelent magyar nyelven is, kritikusai szerint azonban a szélsőséges hiánydiéta veszélyt jelent a szervezetre, emellett a szükségességét alátámasztó tudományos érvelés is több sebből vérzik.
Kerülj minden gabonafélét, burgonyát, kukoricát, cukrot, nagy szénhidráttartalmú élelmiszert” – olvasható az úgynevezett paleolit, azaz kőkorszaki étrend alapvetézise a módszert itthon népszerűsítő Szendi Gábor klinikai szakpszichológus weboldalán. Leegyszerűsítve a húsok, bizonyos zöldségek és gyümölcsök háromságára épülő táplálkozási forma mögötti filozófia civilizációs betegségeink egy részéért a modern étkezést okolja: mivel a gabonafélék és a tejtermékek csak az utóbbi néhány ezer évben épültek be az emberi étrendbe, szervezetünk, emésztésünk ezzel nem tudott lépést tartani.
"Én nagyjából zsírt zsírral eszem. A reggeli tojásrántotta kisült mangalicaszalonnán, az édesség paleocsinta mangalicazsírral, estére egy adag töpörtyű, lilahagymával, mégis 4 hónap alatt 20 kilót fogytam, és ezt a súlyt azóta, 8 hónapja, tartom" – vall internetes fórumon az egyik "hívő", de még számos hasonló vallomás áll ki a kőkori diéta mellett. A cikk folytatását a HVG Online egészségportálján olvashatja, kattintson!