2010. november. 22. 15:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 22. 14:59 Plázs

Az alkoholizmus együtt jár a depresszióval?

Új-zélandi kutatók nemrég szoros genetikai összefüggéseket fedeztek fel az alkoholizmus és a depresszió kialakulásával kapcsolatban.

Az Otago Egyetem munkatársai a két mentális betegség, azaz a depresszió és a szenvedélybetegség eredetét és lehetséges kezelési módszereit kutatják jelenleg is. A felmérések szerint a mostani kutatásban részt vevő betegek 58 százalékának vannak a betegségben szenvedő közeli rokonai – ez pedig genetikai összefüggésekre enged következtetni.

A két betegséget általában egymástól függetlenül kezelik annak ellenére, hogy többen mindkét betegségtől szenvednek. Új-Zélandon ez az első eset, hogy demográfiai, genetikai és a kezelések sikerességére vonatkozó információt gyűjtenek ezekről a betegségekről.

Simon Adamson szerint a depresszió a mentális betegségek megfázása, az alkohol pedig az egyik leggyakoribb függőséget kiváltó anyag. Új-Zélandon minden ötödik ember tapasztal hangulatváltozásokat élete során, minden nyolcadiknak pedig függőségi problémái vannak. A kezeltek több mint fele alkoholfüggő, a betegek egyharmada pedig kóros hangulatváltozásokkal küzd – nyilatkozta Adamson.

A kutatás első fázisában a tudósok 100 emberről gyűjtöttek adatokat. Később, a TEAM Tanulmány keretében 150 emberen próbálják majd ki a Naltrexon nevű függőség elleni szert antidepresszánsokkal kombinálva.

Az előzetes vizsgálatok során a tudósok szoros genetikai összefüggést mutattak ki a depresszió és az alkoholfüggőség között. A genetikusok a további kutatások közben megvizsgálják, hogy az egyes gének miként reagálnak a különböző kezelési módszerekre. Az alkoholfüggőknél négyszer gyakrabban alakul ki valamilyen depressziós eredetű mentális betegség, mint az egészséges embereknél – mondta Doug Sellman professzor, a kutatás vezetője.