2010. november. 16. 10:13 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 16. 10:15 Plázs

Terjednek a gyógyszereknek ellenálló baktériumok Európában

Egyre nagyobb számban fertőz Európában a gyógyszereknek ellenálló Clostridium difficile baktérium, ám nagy az eltérés abban, ahogy a nemzeti egészségügyi hatóságok nyomon követik az eseteket - közölték kedden kutatók.

Az Európa-szerte végzett tanulmány elemzésekor megállapították, hogy a kórházi C. difficile fertőzések előfordulási aránya 2005 és 2008 között tízezer páciensenként 2,45-ről 4,1-re emelkedett. "Egyértelmű a növekedés" - hangsúlyozta Ed Kuijper kutatásvezető, a Leideni Egyetem (Hollandia) orvosi központjának munkatársa. 

Az európai országok saját megfigyelőrendszerüket és diagnosztikai tesztjeiket alkalmazzák, ez is okozhatja, hogy nagy különbséget találtak a kutatók a "szuperbaktériumok" országonkénti előfordulási arányában. "Némely országban alábecsülik, más országokban felülbecsülik a fertőzések számát" - tette hozzá Kuijper. 

Az antibiotikumok túlhasználata és helytelen alkalmazása az elmúlt évtizedekben a gyógyszerek széles körével szemben ellenálló baktériumtörzsek kialakulásához és terjedéséhez vezetett. Ilyen a C. difficile és az MRSA (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) baktérium, melyek egyre gyakrabban okoznak kórházi fertőzéseket. Az európai járványügyi központ (ECDC) adatai szerint a régióban akár 400 ezer embert is érinthet a többféle szerrel szemben rezisztens baktériumokkal való fertőződés. 

Az ECDC ezért kampányt indított az antibiotikumok túlzott használatának tudatosítására, kiemelt figyelmet szentelve a Klebsiella pneumoniae baktériumnak, amely szintén gyakran fertőz meg kórházban fekvő pácienseket. 

Kuijper tanulmányában - amely a The Lancet brit orvosi folyóiratban jelent meg - úgy találta, hogy a C. difficile fertőzési aránya a kórházakban magas Finnországban, Lengyelországban és Nagy-Britanniában (az arány rendre 19,1, 12,5 és 10,4 tízezrelék a kórházban eltöltött napokra vetítve), és alacsonyabb például Franciaországban vagy Magyarországon (2,1 és 2,0 tízezrelék). A követés adataiból az derült ki, hogy 3 hónap elteltével a páciensek 22 százaléka már nem élt, a halálesetek 40 százalékában szerepet játszott a C. difficile baktériummal való fertőződés is. A szakemberek olyan irányelveket sürgetnek, melyek Európa kórházaiban megfelelő standardot jelenthetnek.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.