Idén az európai területen 160 ország, 183 ezer utazási és idegenforgalmi területen érintett szakemberének internetes...
Idén az európai területen 160 ország, 183 ezer utazási és idegenforgalmi területen érintett szakemberének internetes szavazata – köztük utazási irodák, utazásszervezők, közlekedési vállalatok, turisztikai szervezetek dolgozói – határozta meg a kategóriák díjazottjait, sorrendjét a World Travel Awards versenyén. Bár a hazai turisztikai szakma képviselő úgy vélik, már az is nagy szó, ha valaki valamelyik kategóriába bekerülve díjazást kap, azért feltehetőleg igazán nagy értéke az egyes földrajzi területeken szerzett totális elsőségnek van. Már csak azért is, mert a magyar díjazottak között a resort kategóriában valami félelmetesen nagy baki során az év eleje óta zárva tartó gödi Pólus Palace vitte el a pálmát a hévízi Hotel Európa FIT és a büki Radisson SAS Birdland Resort & Spa orra elől. Magyarország legjobb szállodája a Kempinski Hotel Corvinus Budapest, legjobb üzleti szállodája pedig a Le Meridien Budapest lett (tavaly ezt a díjat éppen a Kempinski érdemelte ki).
Összesen hat, földrajzi szempontból behatárolt területi kategória van (Ázsia, Afrika, Ausztrália, Európa, Közel-Kelet, Indiai-óceán) és országonként is díjaznak. Az év során minden régió megrendezte a saját díjátadó ünnepségét, november 7-én pedig egy nagy, globális záró ünnepséget tartanak Londonban. A WTA alapítói szerint az utazni vágyók többsége előnyben részesíti azokat a cégeket, szolgáltatókat, akik valamilyen WTA-kategória díj birtokosai. Éppen ezért, a magára valamit is adó európai honpolgár, nem árt, ha tisztában van azzal, hogy az idei szavazás szerint Európa vezető légitársasága a KLM, fapadosokon belül az Easyjet, charterek esetén a Sky Airlines. Business Class kategóriában viszont a Turkish Airlines van az élen, a repülőtereket tekintve pedig Svájc utasított maga mögé mindenkit.
Ha valamiért repülőtéri hotelben kellene megszállnunk és profizmusra vágyunk, akkor azt csak Hollandiában a Sheraton Amsterdam Airport Hotel és Konferencia Központban tegyük. Ha üzletemberként mégis a török légitársasággal utaztunk, eltölthetünk pár napot Európa vezető all-inclusive resort-jában, a török Concorde De Luxe Resort-ban, vagy kevesebb pénzért lakhatunk a legjobb boutique hotelben (Hotel Les Ottomans) és a legjobb city hotelben (Mövenpick Hotel Istanbul) is. Ezek után nem meglepő, hogy Törökország kapta az Európa vezető turisztikai „célpontja” díjat (a régió gálaestje is itt volt), ráadásul több kategóriában is tarolt idén. Övék a legjobb design hotel (Ádám és Éva Hotel), a legjobb, ráadásul luxus kategóriában is első, golf resort és spa szálloda (Cornelia Diamond Golf Resort & Spa), de a simán csak luxus szálló kategória első helyezettje (Mardan Palace), illetve a vezető konferencia hotel (Rixos Sungate) is a török turizmust erősíti. Az már csak hab a tortán, hogy a török Kulturális és Turisztikai Szolgáltató Kht. lett a legkiemelkedőbb európai turisztikai szervezet, és török a leghatékonyabb turisztikai fejlesztő és beruházó cég is.
A legvonzóbb város Lisszabon lett. A legtutibb sípája és ski resort címét a svájci Gstaad Palace érdemelte ki. Ha kaszinózni szeretnénk, akkor Dubrovnikba (Rixos Libertas), ha „zöld hotelben” pihennénk, akkor a magyar nyelvű honlappal is rendelkező AquaCity Poprad hotelébe Poprádra vagy Olaszország Forte Village Resort-jába, ha pedig családunkkal együtt pihenünk, akkor Máltára a The Westin Dragonara Resort-ba kell mennünk. Kihagyhatatlan tengerpart és strand a szardíniai Costa Smeralda, viszont a legjobb beach resort a görögországi Minos Imperial Luxury Beach Resort & Spa.
A legtutibb újonnan nyílt szálloda a skóciai Hotel Missoni Edinburgh, a legújabb és legkiemelkedőbb spa az olasz Castel Monastero. A legjobb szálloda lánc a 13 egységgel rendelkező The Rocco Forte Collection, a legsikeresebb brand a Rixos Hotel, a legeredményesebb marketingkampány az „Üdvözöljük Yorkshire-ben!" volt, a felelős turizmusért díjat pedig a sokoldalúan változatos programokat kínáló norvég NCL Freestyle Cruising kapta.
A legfontosabb kategóriákban idén sem történt változás: összességében még mindig a francia Hotel Ritz Paris a legjobb szálloda, a TUI a legjobb túraszervező és a Thomson a legjobb utazási iroda. Azt se higgye senki, hogy az összesített abszolút elsőségért nem kell megdolgozni. A díj alapítói figyelik az üzleti teljesítményeket és sikereket, a vásárlói élmény magas színvonalú teljesülését, az ügyfelek és a személyzet megbecsülését, a külső és belső kommunikációt, az innovatív és kreatív szemléletet, a bővítéseket és a fejlesztéseket, de még a hosszú távú jövőképet is.
-SzK-
(A fotók a World Travel Awards európai gálaestjén készültek)