Az IBA-területek kijelölésének célja szerte a világon az élővilág, kiemelten pedig a madárvilág szempontjából...
Az IBA-területek kijelölésének célja szerte a világon az élővilág, kiemelten pedig a madárvilág szempontjából kulcsfontosságú területek hálózatának megfelelő védelme és folyamatos monitorozása. Az IBA területek kijelölik azokat a forró pontokat, ahova a világ kormányainak összpontosítaniuk kell természetvédelmi törekvéseiket, és amelyek védelmére Nagojában pénzügyi elkötelezettséget is kell vállalni, hogy a célkitűzések elérhetők legyenek - fogalmaznak a közleményben.
Az IBA-területek kijelölése a BirdLife által kidolgozott kritériumrendszer alapján történik, tekintettel az élőhelyek állapotára és a helyi természetvédelmi tevékenységekre. A BirdLife felhívja a figyelmet, hogy az IBA-területeknek mindössze 26 százaléka élvez teljes körű jogi védelmet, és mintegy 40 százaléka nem része semmilyen hálózatnak.
Az IBA-program kidolgozásáért és végrehajtásáért minden országban a BirdLife International nemzeti partnerszervezete - Magyarországon az MME - felelős. A zöldszervezet közlése szerint Magyarországon 54 fontos madárélőhely található, ezek több mint 1,3 millió hektáron - Magyarország területének 14 százalékán - terülnek el az ország minden táján.
"Szerencsére nálunk az IBA területek többsége élvez valamilyen jogi védelmet, azonban még mindig vannak +védtelen+, de megőrzésre érdemes területeink. A kijelölésen és jogi védelmen túl megfelelő lépéseket kell tennünk arra, hogy a Natura 2000 hálózat területeinek megfelelő kezelését biztosítani lehessen. Ehhez a támogatási rendszerek fejlesztésére, a káros támogatások felülvizsgálatára, a hálózat működtetésének megalapozására és az érintett földhasználók részvételére, támogatására van szükség Magyarországon is" - fogalmaz az MME közleményében.
Az IBA-programhoz 2010-re öt kontinens 126 országa csatlakozott; Európában jelenleg 29 országában futnak ilyen programok. A lokális IBA-leltárak több nyelven elérhetők a BirdLife International honlapján.
MTI