Többféle rákot jelző genetikai markert fedeztek fel
Amerikai és francia kutatók olyan genetikai markert fedeztek fel, amely legalább 11 ráktípusnál jelen van, és új tesztekhez, valamint kezelési módokhoz vezethet.
Az amerikai Mount Sinai orvosi egyetem és a francia orvosi kutatások intézete munkatársai több mint 1300 daganatos páciensnél találták meg a follikulus stimuláló hormon (FSH) receptorát. A New England Journal of Medicine (NEJM) című szakfolyóiratban csütörtökön ismertetett tanulmányban 11 különböző ráktípussal megbetegedett, 1336 embertől vettek szövetmintákat. A rákos elváltozások közt a prosztata, az emlő, a vastagbél, a hasnyálmirigy, a hólyag, a vese, a tüdő, a máj, a gyomor, a here és a petefészek daganatai voltak.
Az FSH receptora - amely általában az ember szaporítószerveiben van jelen - megtalálható volt a tanulmányban megvizsgált valamennyi tumor esetében az érfalban, függetlenül attól, hogy a daganat növekedési típusától, illetve attól, hogy mennyire volt előrehaladott. A receptor teljesen hiányzott a szervezet más, egészséges szöveteiből, még a daganatos szerv normális szöveteiből is. A későbbi elektronmikroszkópos vizsgálatok is azt mutatták, hogy a receptorok valóban "a tumor véredényeiben halmozódnak, de nem kötődnek az erekhez a normális sejtekben". A tumor ereinek vizsgálata, abban pedig a marker jelenléte fontos információkkal szolgálhat a kutatóknak a rákos növekedésről.