Plázs travelline.hu 2010. július. 26. 08:00

A Fashion Awardsról albérletbe – magyar sztárfodrász Barcelonában

Berki Krisztiánt nem lehet nem észrevenni.

Berki Krisztiánt nem lehet nem észrevenni. Utánozhatatlan stílusára sok művész felfigyelt, így nem egy fotózáson került már modellként a kamerák kereszttüzébe, de fodrászként is jelentős sikereket ért el, bizonyítja ezt a Fashion Awards Hungary jelölés is. Vajon miért döntött mégis úgy, hogy mindent újrakezd - éppen Barcelonában?

Steiner Kristóf

Egy sikeres, felépített karriert hagytál magad mögött azért, hogy álmaid városába, Barcelonába költözhess. Mi fogott meg a városban ennyire?

A pezsgés, a városi forgatag, a divat és a mediterrán légkör harmonikus összeolvadása teszi tökéletessé Barcelonát. Az ember nem képes szabadulni a varázsa alól: a tengerpart, a mozgalmas, a nyüzsgő éjszakák, a spanyol nyelv dallama, és a gyönyörű emberek mindenhol. Megérkeztem, és az első nap elhatároztam, hogy itt fogok élni.

Bár Párizs, London és Milánó Európa divatfővárosai, sokan Barcelonát tartják az egyik legprogresszívabb divatvárosnak. Mit gondolsz erről?

A bercalonai divat nagyon természetes, ugyanakkor modern, és követi az aktuális trendeket. Ahogy Olaszországban is, a divat a középkorúakra is hatással van, nem csak a fiatalokra. Mondhatni kortalanok.

Mik a kihagyhatatlan shopping „hot spotok”?

A high class fellegvára a Passeig de Grácia, és a Rambla de Cataluña, de én személy szerint ezeket nem kedvelem. Frissebb és fiatalabb a Cataluña-ról induló Rambla de Canaletes környéki labirintus-szerű utcák közönsége. Itt a középkategóriás,  megfizethető márkák képviseltetik magukat. A késő estig vásárolgató tömeg magával ragad, nehéz ellenállni a színes kirakatok csábításának. A Rambla másik oldalán az óvárosban egymás mellett sorakoznak a vintage shoppok, melyek évtizedek és stílusirányzatok szerint szelektálják a régi idők ruháit. Nagyon tetszik, hogy nincsenek bevásárlóközpontok a városban, a vásárlás élménye megmaradt a kacskaringós utcák vándorainak.

További barcelonai klépekért kattintson ide!
Flickr (creative commons)

Fodrászként milyennek tartod a  barcelonai trendeket? Mennyire követik a nemzetközi divatot a frizurák tekintetében?

Vágtam már hajakat Barcelonában, és hát mit ne mondjak, nem voltam elragadtatva. Mivel az emberek nagy része göndör hajú, kevésbé látszanak a hibák. A nők kócos, laza kontyban hordják a hajukat, melynek az alsó részét gyakran leengedve hagyják. A férfi frizurák viszonylag követik a nemzetközi trendeket, de technikailag nem a legjobbak. A színek borzasztóak, persze ez abból is következik, hogy nagyon sötét az alapszínük, ami könnyen kivörösödik. A csúnya, sárga melírok pedig felérnek egy hajgyilkossággal.

Itthon rengeteg divatanyag és címlapfotózáson dolgoztál. Milyenek a spanyol magazinok divatanyagai? Színvonalasabbak, vagy elmaradottabbak?

Nagyon szeretem az itteni divatanyagokat, ez az első hely, ahol rendszeresen megveszem a különféle magazinokat, alig várom, hogy megjelenjenek az új lapszámok.

Steiner Kristóf

Nem bosszant fel, hogy a szieszta idején kihalnak az utcák? Egyáltalán mennyire veszik komolyan ezt a hagyományt egy ilyen nagyvárosban?

Általában komolyan veszik, de ez érthető, hiszen ebben a melegben nagyon le tud lassulni az ember ebéd után. Nem, hogy nem idegesítő, de szerintem kötelezővé kellene tenni ebben a rohanó világban, hogy az ember ne egy büfében, vadidegenek között töltse el az ebédszünetét, hanem hazamenjen és leüljön a családi asztalhoz.

Milyen az éjszakai élet? Vannak törzshelyeid, amelyeket jó szívvel ajánlanál?

Nem vagyok híve a bároknak, de egyet azért találtam, ami még nekem is tetszik. Dixie a neve, és a hangárban a bajor sörfesztiválok pados hangulata keveredik a rockkocsmák forgatagával. A bulik nagyon későn, fél 2 felé kezdődnek. A kedvenc klubom a Razzmatazz, egy átalakított gyárkomplexum, ahol öt terem várja a látogatókat, öt különféle zenei stílussal. Vannak meleg bárok is, de nem sok szükség van rájuk hiszen egy hetero helyen is nyugodtan bulizhatsz a pároddal anélkül, hogy atrocitás érne. Pénteken és szombaton egész éjszaka sűrűn járnak a metrók, ez pedig felteszi a pontot az amúgy is tökéletes tömegközlekedésre, kártyával fizetni pedig szinte minden bárban és klubban lehet, tehát minden adott a tökéletes kényelemhez.

Mire számíthat, aki hozzád hasonlóan Barcelonában képzeli el az új otthonát? Mennyire könnyű elhelyezkedni, és lakást találni és úgy általában beilleszkedni?

Itt is nehéz munkát találni, a spanyolok ráaadásul nem beszélnek angolul, legfeljebb a fiatalabb korosztály. Azt a hiedelmet viszont meg kell cáfolnom, hogy csak katalánul beszélnek, és megsértődnek, ha nem a nyelvükön szólítod meg őket. Nagyon barátságosak, és még akkor is próbálnak kommunikálni, ha egy szavadat sem értik. Még jobban megnehezíti az itteni elhelyezkedést, hogy egy kis garzon havi bérleti díja vetekszik egy panorámás, teraszos budapesti lakáséval. A legtöbb fiatal albérletben él, hatalmas lakások pici szobáit veszik ki, ami rengeteg konfliktust szülhet a különböző kulturális háttérrel rendelkező lakótársakkal. Én egy egy évre elegendő pénzzel költöztem ki, hogy ne kelljen kényszerből rossz melót elvállalnom. A helyzetet megkönnyíti, hogy a helyi ruhamárkák jóval olcsóbbak, és ha valaki otthon főz magára, nem sokkal megy a magyar árviszonyok fölé.

Steiner Kristóf

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.