Volt egyszer egy vadnyugat A vadnyugati téma ódivatúan romantikus, és nem csak a tengeren túlon élvezetes a country...
Volt egyszer egy vadnyugat
A vadnyugati téma ódivatúan romantikus, és nem csak a tengeren túlon élvezetes a country világát megidézni. Az ilyen esküvőkön a fő dekoráció a gingham, a kék, piros vagy zöld kockás flanel szövet (konyhai törlőkendő szerű), amely kihangsúlyozza a menyasszony – nem túl habos, inkább fodros és gazdagon hímzett – fehér ruháját. A vőlegény öltözhet seriffnek, vagy úriembernek, de a legnépszerűbb a „outlaw” kinézet cowboy kalappal, a western csizmával és a farmerre húzott bőr lovagló nadrággal. A harisnyakötő ugyancsak elengedhetetlen kelléke a vadnyugati esküvőnek, a koszorús lányok pedig vagy szalonruhákba bújnak, vagy indián lányoknak öltöznek. Persze a vadnyugati hangulatot egészen elegáns módon is megidézhetjük, mint ahogy az a következő videóból kiderül:
Persze hazánkban érdemes inkább a humoros oldalát megragadni az amerikai retró-láznak. A meghívók dekorációja és az esküvő díszletei általában seriff csillagok, patkók, de nagy muri a családtagok portéit „WANTED” poszterekbe retusálni és azzal díszíteni az esküvő helyszínét. Ha már a helyszínről beszélünk, a vadnyugati esküvőkhöz rendszerint lambéria borítású, rusztikus éttermet választ a jegyespár, a virág dekoráció pedig egyszerű réti virágokból áll, népszerű a százszorszép, a kankalin, a pipacs, a napraforgó na meg a kaktusz.
A vadnyugati esküvőkön country zenekar gondoskodik (a bendzsó elengedhetetlen) a zenéről és az esküvőn részt vesz egy tánctanár, aki táncházat nyit és a vendégeknek megtanítja az amerikai country táncokat. A linedancing-et pár perc megtanulni és nem csak felejthetetlen kikapcsolódást ígér, de remekül összehozza a vendégsereget.
A vadnyugati témájú esküvőkön általában dél-amerikai és mexikói a menü. A vendégek taco-val, nachos-zal, enchilada-val kezdenek, majd főételnek BBQ bordát és marhasültet kínálnak. A desszert almáspite és jégkrém, az éjszakai nassolni való pedig hamburger és hot-dog. Divat a mézes whiskeyben áztatott esküvői torta és a vendégeknek is whiskeyt vagy tequilát kínálnak. Az esküvői pár ponyvaborítású szekéren érkezik és távozik és a nászút valamelyik amerikai vagy kanadai ranch-ra vezet.
Japán esküvő a háború előtti érából
Az egzotikus témák közül nagyon népszerűek az ázsiai témájú esküvők. A japán esküvőket tavasszal vagy ősszel tartják, és egy ilyen szertartás fő színei az arany, a vörös és a fekete, de használhatunk narancssárgát is a napnyugtát szimbolizálva. Egy japán esküvőn a menyasszony tetőtől talpig fehérben van (piros lehet a másik szín) és tradicionálisan ehhez kapucni társul, amelyet fátyol helyett visel. A szertartás után az ara teljesen piros kimonóra vált (jó szerencse jelképe), majd a nászútra nyugati ruhába bújik. A vőlegény kimonója szinte mindig fekete, amelyet egész éjszakán át visel. A koszorús lányok öltözhetnek gésának, vagy viselhetnek színes kimonót, is a menyasszonnyal kontrasztot alkotva.
A japán szertartásnak két különlegessége van. Az első – amely kétségtelenül megolajozza a szertartást –, hogy az ifjú pár a San San Kudo szertartás szerint 9 kupica szakét iszik meg a boldogító igen előtt, a másik pedig, hogy a hozzátartozók nem az ifjú pár felé, hanem egymás felé fordulva vesznek részt a szertartáson.
A japán esküvőn a meghívókat és a menüt általában jin-jang motívumokkal vagy lótuszvirágokkal díszítik, és elengedhetetlen, hogy az írott szöveget japán betűkkel is kiírják. A ceremónia színhelye egy Shinto Shrine, de ha nincs a környéken templom, akkor általában egy keleti éttermet választ a házaspár és azt papír lámpásokkal, napernyőkkel és paravánokkal díszíti. A ceremónia virág dekorációja orchidea, jázmin és lótuszvirág, de tavasszal a cseresznyefa virág a népszerű és a legkézenfekvőbb.
A japán esküvőn a vendégek origamit hajtogatnak, csoportos játékokat játszanak és karaokéznak. A menü a tradicionális japán konyha jellegzetes ételeit tartalmazza. A legnépszerűbb a sült hal Tai-no-shioyaki, vörös babos rizs és hering (termékenység jelképe). A büfé állhat, szusiból, a desszert pedig lichee és ananász. A házaspár általában riksán érkezik és a nászút csakis valamelyik keleti országba vezethet.
Viktoriánus esküvő
Az örök romantikusok kedvence a viktoriánus esküvő, ahol szinte egy jelmezbálon vehetünk részt. Itt a menyasszony ruhájának szűk felsőrésze van, puffos újjal és alsószoknyákkal bélelt bő szoknyája. A ruha lehet selyem, tüll vagy kasmír, de a kesztyű is hozzátartozik a ruházathoz, valamint egy zsebkendő a leánykori monogrammal együtt. A menyasszonyi csokor általában narancsvirág vagy rózsa, amelyből egy szálat a vőlegény a hajtókáján visel. A vőlegénynek nincs könnyebb dolga, mint a menyasszonynak: ő kék, barna vagy borszínű frakkot, világos mellényt és gombos cipőt visel, a kesztyű és kalap pedig itt is ellengethetetlen.
A viktoriánus esküvőket nagy báltermekben, vagy a szabadban tartják, a ceremónia helyszínét virágokkal és szalagokkal díszítik. A viktoriánus esküvőnek két jellegzetessége van: az egyik, hogy a ceremóniát általában reggel tartják; a másik, hogy a gyűrűket véletlenül „leejtetik”, hogy a gonosz szellemek távozzanak belőlük. Egy ilyen ceremónián a vendégek általában ebédet kapnak, de ha az ifjúpár délután házasodik, akkor egy korabeli vacsora és bál megrendezése elengedhetetlen.
A viktoriánus menü gazdagon díszített tradicionális ételekből, sültekből, feltornyozott köretekből és három esküvői tortából áll. Ez utóbbit nem fogyasztják el a vendégek, hanem dobozokban haza viszik. Az ifjú pár fehér lovas hintón érkezik és a torta szeletelése után rögtön távozik. A nászút egy több állomásos körút, amely teljes titok a vendégsereg előtt.